Hlavní závod na 28 kilometrů s celkovým převýšením 524 metrů odstartuje ve 14.30. Jeho vítěz si přijde na odměnu 3 000 korun. „Zatím máme zaregistrováno okolo 50 běžců, ale ten počet není konečný. Lidi se dnes často rozmyslí až na poslední chvíli," nastiňuje pořadatel Zdeněk Šudoma.

Nejnižším místem závodu je křižovatka u Šťastných ve Víru s 387 metry nad mořem. Oproti tomu vrch nad Veselím měří 665 m. Nejnáročnější stoupání se nachází mezi odbočkou do Veselí v Dalečíně a již zmíněným vrchem nad Veselím, kdy musí závodníci na vzdálenosti čtyř kilometrů překonat výškový rozdíl 186 metrů. Na trase budou připraveny čtyři občerstvovací stanice.

Traťový rekord drží Daniel Orálek časem 1:35:01 hod. V ženách má historicky nejlepší čas Ivana Martincová 2:00:01.

Loni závod absolvovalo 99 běžců, z vítězství se podruhé za sebou radoval Jan Janů, jehož start zatím není potvrzen. Přihlásit se můžete na místě od 10.30. Startovné činí 150 korun.

Sobotní běh bude započítán společně s výsledky srpnového 62. ročníku Malého svrateckého maratonu do poháru Běháme Vysočinou, který vyhraje běžec s nejlepším součtem časů z obou závodů. Celkový šampion roku 2015 si tak přijde na další finanční prémii 3 000 Kč.

V 15 hodin mohou vyběhnout i ti „méně" zdatní, pro něž si pořadatelé připravili čtyřkilometrovou trať Přes přehradu, která je určená všem bez rozdílu věku s převýšením 80 metrů.

Pro děti připraví sdružení „přátel Obce Vír" od 10 hodin sportovně laděný Dětský den plný soutěží a her lukostřelbu, lezení na svislé stěně či paintball. „Pro nejmenší bude například zdarma skákací hrad," prozrazuje Šudoma. Pro všechny účastníky pořadatelé připravili tradiční tombolu a po celý den občerstvení.