Sto dvacáté výročí založení oslaví letos žďárští cyklisté. Oddíl k té příležitosti chystá velkou výstavu, jež bohatou historii návštěvníkům připomene. „Výstava k výročí bude zároveň setkáním všech členů oddílu, současných i bývalých. Doufáme, že se sejdeme opravdu v hojném počtu," uvedl Jiří Štěpánek, vedoucí cyklistického oddílu TJ Žďár nad Sázavou.

Aby byla účast skutečně co nejširší a výstava bohatá, hledají cyklisté všechny někdejší členy oddílu. „Moc rád bych je oslovil, aby přišli, a také zda by poskytli další exponáty k těm, co už máme pohromadě. Vítáme fotografie, staré dresy, kola, prostě cokoli ze vzpomínek na činnost v oddíle," řekl Jiří Štěpánek. Kdo chce exponátem na výstavu cyklistů přispět, může se do 15. dubna vedoucímu oddílu ozvat telefonicky i mailem (776 880 491, v.masa@seznam.cz). „Budeme za to moc rádi," dodal vedoucí oddílu.

Červnové oslavy

Počátky cyklistiky na Žďársku, to je Horák, klub českomoravských velocipedistů Žďár na Moravě. Vznikl v roce 1896. „Nepůsobil jen ve Žďáře, sdružoval členy z rozsáhlejšího okolí od Boskovic až po Jihlavu," přiblížil Jiří Štěpánek.

V roce 1951 pak díky Václavu Štěpánkovi, tatínkovi Jiřího Štěpánka, vznikl oddíl v podobě víceméně současné. Tehdy patřil pod Tělovýchovnou jednotu Žďas. Posledních asi deset let je oddílem Tělovýchovné jednoty Žďár nad Sázavou.

Oslavy 120. výročí cyklistiky ve Žďáře jsou naplánované na sobotu 25. června. Odehrají se ve sportovní hale na Bouchalkách. Program je připravený na celý den, dopoledne si třeba na oválu u stadionu zazávodí děti, odpoledne se počítá se srazem účastníků. „Pak odstartuje společný ‚sranda závod' všech příznivců cyklistiky," zmínil Jiří Štěpánek.

Připravený je i kulturní program s oceněním bývalých i současných závodníků klubu nebo ukázkami biketrialu. „Přivítáme i osobnosti a legendy cyklistiky," připomněl Štěpánek. Oslav se zúčastní třeba „muž na kostitřasu" Jozef Zimovčák, olympijský vítěz Jiří Daler či cyklokrosařský mistr světa Miloš Fišera. „Ve Žďáře se totiž původně začínalo s cyklokrosem, málokdo to ví," doplnil Jiří Štěpánek.