Pod Santiniho Zelenou horu se sjelo celkem dvanáct týmů z celé republiky, aby ukázaly, že právě jim létá disk nejlépe. Nejvíce zástupců dorazilo tradičně z Prahy, která je kolébkou českého frisbee. Kvalifikace probíhala formou turnaje v kategorii mix, to znamená, že tým musí vždy nastoupit ve smíšeném složení mužů a žen. Nejlepší formu ve Žďáře ukázaly Yellow Block B, domácí Chupacabras vybojovali senzační třetí místo a zajistili si tak postup mezi českou elitu.

„Celý turnaj i výkon našeho týmu hodnotím jen a jen pozitivně. V družstvu máme několik nováčků, na všech byl vidět velký pokrok. postup je pro nás pověstnou třešinkou na dortu. Hodně nás potěšil zájem diváků, kteří byli po oba dny skvělí,“ zářil spokojeností hrající trenér Dalimil Fišar, jehož družina k postupu přidala i vítěznou cenu „Spirit of the game“ pro nejférovější tým.

Týmy byly rozřazeny do dvou skupin (dopolední a odpolední), kde se sehrály zápasy stylem každý s každým. Hned první utkání žďárských Chupacabras přineslo velice zajímavou podívanou. Domácí se utkali s favority celého turnaje Yellow Blockem. Střetnutí se vyvíjelo nečekaně příznivě pro domácí, nicméně s blížící se koncovkou se jejich bodový náskok ztenčoval. V závěru však hráči Chupacabras předvedli učebnicovou hru, zachovali chladnou hlavu a bezchybným útokem si došli pro vítězství. Tato prohra nabudila Yellow Block, který ve zbývajících měřeních ve své skupině dominoval rozdílem třídy. Pro Chupacabras průchod ze skupiny tak jednoduchý nebyl, ale nakonec se jim z ní podařilo vyjít s pěti vítězstvími a vidinou postupu. Na třetím místě ve skupině skončil Mosquito Attack a posledním čtrvtfinálovým účastníkem se stali plzeňští Atruc.

Odpolední skupina neměla výraznějšího favorita. Po vyrovnaných soubojích se na konci dne vykrystalizovala dvě nejsilnější družstva Frkot a Velká Morava A. V přímém souboji o výhodnější první pozici pro čtvrtfinále uspěla Velká Morava A. Třetí příčku vybojovali Prague Devils B a na čtvrtém místě skončila Pražská 7.

Čtvrtfinálové souboje nepřinesly žádné velké zvraty a týmy, které se umístily na prvních dvou pozicích ve svých skupinách, potvrdily svoje kvality. O největší diváckou senzaci se zasloužila semifinálová bitva domácích Chupacabras proti olomouckému Frkotu. Vyrovnaný zápas gradoval za stavu 8:8, kdy časté heroické obrany nebo naopak zbytečné chyby ze zbrklosti v útoku znamenaly možnost urvat výhru pro oba týmy. Šťastnější nakonec byla parta z Hané (9:8), která ve finále podlehla Yellow Blocku B 13:7. Pomyslné bronzové medaile zůstaly ve Žďáře, který si rychle vytvořil vedení 6:1 a celý zápas s Velkou Moravou A ovládl jasně 11:6.

Konečné pořadí turnaje: 1. Yellow Block B, 2. Frkot, 3. CHUPACABRAS, 4. Velká Morava A, 5. Mosquito Attack, 6. Atrofované ruce, 7. Pražská 7, 8. Prague Devils B, 9. 3SB, 10. Terrible Monkeys B, 11. Velká Morava B, 12. Dream Team.

Sestava žďárských Chupacabras: Katka Čermáková, Dalimil Fišar, Eva Havelková, Markéta Ježková, Vojtěch Kabelka, Jiří Lorenc, Klára Matejková, Michaela Mašková, Pavel Milička, David Novák, Veronika Papoušková, David Wasserbauer.

----------------

Co je frisbee?

Jde o kolektivní bezkontaktní sport, v němž vítězí tým, který má na konci hrací doby vyšší počet bodů. Proti sobě hrají dvě družstva o sedmi hráčích. Ultimate se hraje na obdélníkovém hřišti o rozměrech cca 100x37 metrů (polovina fotbalového hřiště na délku). Na obou koncích hřiště jsou vyznačeny koncové zóny o hloubce cca 18 metrů. Halová verze tohoto sportu je upravena pro halové podmínky. Každý tým zastupuje na menší hrací ploše pět hráčů.

Bod družstvo získá, pokud hráč chytne disk v koncové zóně, na kterou jeho tým útočí. Disk se smí pohybovat pouze nahráváním od hráče k hráči, s diskem se nesmí běhat. Ke ztrátě disku dochází vždy když: útočník neodhodí disk do 8 sekund, nahrávka je zachycená nebo sražená protihráčem, disk se dotkne země nebo je přihrávka chycena hráčem v autu. Není povolen fyzický kontakt mezi hráči ani přetahování o disk.

Hra je založena na principu fair play a řídí ji samotní hráči hraje se bez rozhodčích. Všechny přestupky na čarách, při držení disku a fauly jsou hlášeny samotnými hráči přítomnými na hřišti. Protože se hra odehrává bez rozhodčích, je důležitou součástí hry „Spirit of the game". Po každém zápase se týmy sejdou v kolečku, kde kapitáni navzájem zhodnotí hru. Týmy poté vyplňují formuláře výše zmíněného „Spirit of the game", kde se hodnotí férovost, znalost pravidel, pozitivní přistup a také úroveň kontaktnosti hry. Na závěr každého turnaje se spolu s vítězi vyhlašuje také cena „Spirit of the game" pro nejférovější tým, která je komunitou vysoce respektována a oceňována.