„Je to výborné. Věřili jsme, že bychom to mohli dokázat a ono se to povedlo. Z postupu jsme nadšení. Celkově jsme hráli dobře, holkám nemám co vytknout," zářil trenér Jiří Ťupa.

Kvalifikaci ovládly České Budějovice, které přišly o jediný bod právě se Žďárem.

Ztracené body

Hned na úvod čekal Ťupovy svěřenkyně klíčový zápas turnaje. Ve druhé lize předposlední Brno-Juliánov ukázal, že na Vysočinu nepřijel odevzdat ligovou příslušnost. Žďár měl lepší vstupy do setů, postupně však ztrácel náskok a zachraňoval se až díky chybám Brňanek v koncovkách. Ve třetí sadě už domácí hráčky vedly 16:9, o třech bodech mělo být rozhodnuto. „Holky se uspokojily, což je ve volejbalu obrovská neřest. Brno se chytlo, a kdyby ten zápas úplně otočilo, mohlo teď slavit místo nás. Naštěstí jsme se v tie-breaku probrali, perfektní vstup nás dostal na koně a i když jsme si to zase zbytečně zdramatizovali, nakonec jsme to zvládli," oddychl si Ťupa po zisku důležitých dvou bodů.

To ještě nevěděl, že ho proti favoritkám z Českých Budějovic čeká podobný „nervák". Jihočešky přijely s extraligovými juniorkami, které se připravují na MČR. „Když jsem je viděl proti Znojmu, trochu jsem se utkání bál. Pomohlo nám, že se jim zranila jejich důležitá hráčka," uvedl kouč.

Byl to ale Žďár, který od začátku diktoval tempo hry. Mladé soupeřky si z prohry úvodní sady nic nedělaly a postupně přidávaly na obrátkách. Domácí držela zejména skvělá obrana v poli, k vidění byl volejbal vynikající úrovně. Koncovka druhé sady vyšla opět Žďáru, který kráčel za senzačním postupem už po prvním dni.

Jenže Budějovice byly proti. Dívky ve třetím setu perfektně secvičenými akcemi prokázaly, že opravdu umí. Domácí ale nesložili zbraně a ve čtvrtém dějství se naposledy nadechli. Za stavu 15:10 kráčeli ke třem bodům, ještě před druhým technickým oddechovým časem to však bylo 16:15. Jihočešky překously pár sporných míčů ve prospěch Žďáru a ve zbytku střetnutí už stále unavenější soupeřky přejely. „Naplno se projevilo, že nemáme dostatečně široký kádr, abychom mohli na nepříznivý stav adekvátně zareagovat," přiznal Jiří Ťupa.

„Povinná" výhra

V neděli nastoupily ženy z města pod Santiniho Zelenou horou s vědomím, že potřebují získat proti Znojmu, kterému už o nic nešlo, minimálně bod. Proti nejslabšímu týmu kvalifikace jim k tomu stačil průměrný výkon a po hladkém průběhu zvítězily 3:0. Postupová euforie mohla propuknout naplno. „Už jsme s Evou (manželkou a trenérkou, pozn. aut.) chtěli dát příležitost všem hráčkám, které se o druhou ligu zasloužily," řekl Ťupa a dodal: „Celkově se ukázalo, že cesta, kterou se manželka během dvou let tréninků vydala, je správná. Lidé okolo volejbalu nám totiž říkali, že s tímto mančaftem na druhou ligu máme a že bychom mohli hrát v polovině tabulky."

Co dál?

Ženy TJ Ždár svůj úkol splnily, další tah je nyní na vedení. „Liga bude asi třikrát až čtyřikrát dražší než krajský přebor. Až opadnou emoce, vše si s výborem v klidu vyjasníme. Věřím, že se peníze najdou. Poté bude na holkách, jak se k tomu každá z nich postaví. Bez konkurenceschopného kádru bych totiž do ligy já osobně nešel. Nicméně přivádět několik dalších posil určitě nebudeme, sahat do alchymie ženského týmu je hrozně citlivé. Mám ale vytipované dvě mladé talentované hráčky, které by mohly zvýšit konkurenci. Navíc se rozpadá družstvo Polné, šance na posílení tady je. Pokud to nevyjde, budeme hrát v současné sestavě, která není vůbec špatná," zahleděl se trenér Jiří Ťupa do blízké budoucnosti.

Výsledky Žďáru: ŽĎÁR N. S. JULIÁNOV 3:2 (24, 23, -22, -14, 14), Č. BUDĚJOVICE B 2:3 (17, 27, -18, -22, -8), ZNOJMO 3:0 (14, 18, 15)

Sestava Žďáru n. S.: Koutková, Turinská, I. Ťupová, Z. Matoušková, Šamořilová, Brychová, M. Matoušková, Eichlerová, Sobotková, Kachlíková, Frendlová. Trenéři: Eva a Jiří Ťupovi.

Další výsledky: Č. Budějovice Znojmo 3:0, Znojmo Juliánov 1:3, Č. Budějovice Juliánov 3:0.

1. Č. Budějovice B 3 2 1 0 0 9:2 8

2. TJ ŽĎÁR N. S. 3 1 1 1 0 8:5 6

3. Juliánov 3 1 0 1 1 5:7 4

4. Znojmo 3 0 0 0 3 1:9 0