SVITAVY – TJ ŽĎÁR N. S. 88:69

Svitavský trenér Špaček povolal na finálové zápasy svého syna, který je na soupisce ligových Pardubic. Nechtěl ponechat nic náhodě a konečně i díky němu Žďár po dvou letech porazit. Domácí totiž vyhlásily toto utkání jako zápas sezony, a tak maximální vůle a nasazení po veledůležité výhře bylo na hřišti patrné od prvních minut.

Žďárským se v poměrně okleštěné sestavě (chyběl Danko, Bubák, Růžička a Malec) v prvním poločase moc nedařilo. Hráli pomalu, špatně bránili a kupili zbytečné chyby v útoku. V sedmé minutě svítilo na ukazateli skóre 15:3 a to zásluhou trojky Veselého. Do poločasu se podařilo domácím navýšit bodový rozdíl, až na propastných 21 bodů. Poločasová přestávka tak byla pro Žďár vysvobozením.

Druhá půle však už nenabídla tak odevzdaný tým. Zvýšila se bojovnost v obraně a částečně se začalo dařit i v útoku. Body přidávali hlavně Rosecký s Veselým. Rozdíl se postupně snižoval a v 27. minutě to bylo jen o 9 bodů. Domácí malinko znejistěli. Nad vodou je však držel právě Špaček, který naše konto zatížil 34 body.

V poslední čtvrtině hosté udělali řadu chyb, v obraně inkasovali čtyři trojky, díky kterým si již v pohodě hrající Svitavy uhájily cennou výhru. Ke hře dostali příležitost všichni hráči žďárské lavičky. Potěšil výkon mladého Petroše s Ondráčkem.

Body: Rosecký 23, Veselý 16, Pospíšil 11, Vencálek 5, Králíček 4, Petroš 4, Šafránek 3, Zezula 3. Čtvrtiny: 23:12, 23:15, 18:22, 24:20. Poločas: 46:27.

TJ ŽĎÁR N. S. – SVITAVY 97:92

Do nedělní odvety přibyl těsně před utkáním na soupisku trenéru Břízovi Bubák s Růžičkou. Naopak počítat již pro zranění nemohl s rozehrávačem Roseckým - nejlepším střelcem sobotního duelu.

Úvod opět vyšel Svitavským, když rychle vedli 10:2. Domácí se ale stihli vzpamatovat, vyrovnali průběh a v druhé čtvrtině šli poprvé do vedení zásluhou nebojácně hrajícího Vencálka, který spolehlivě proměňoval své nájezdy přes vyšší hráče soupeře. Zápas byl divácky velmi atraktivní, body přibývali na obou stranách, trenérům ale děravé obrany tolik radostí nepřinášely.

Po přestávce Žďár během čtyř minut navýšil své čtyřbodové vedení na 14. A i přes slabou chvilku domácích se trojkou Zezuly v posledních vteřinách šlo do poslední desetiminutovky s náskokem 11 bodů. Místo poklidné čtvrtiny ale přišlo drama.

Šňůra 2:14 pro hosty, téměř všichni domácí hráči měli 4 fauly a v 35. minutě se fanoušci třásli o výsledek. Nervózní koncovku poznamenal úmyslný faul a technická chyba Svitavských a přílišná snaha prosadit se individuálně. Minutu před koncem byl přesto stav 93:92. Dva fauly na Bubáka a jeho pevné nervy při trestných hodech tentokráte rozhodly divokou přestřelku pro domácí výběr.

Body: Bubák 31, Vencálek 15, Šafránek 11, Zezula 11, Pospíšil 8, Veselý 8, Ondráček 7, Petroš 4, Králíček 2. Čtvrtiny: 23:26, 30:23, 26:19, 18:24. Poločas: 53:49.

Jiří Bubák