Nad největším rybníkem Vysočiny v neděli dopoledne foukalo a na rozbouřenou špinavou vodu navíc sestoupila mlha, takže občas zahalila i bójky, kterými byla vytyčena mírně zkrácená plavecká část. I tak se na startu sešla šedesátka nadšenců.

Jan Klement, jeden z nejlepších amatérských triatlonistů regionu, si náskok vytvořil už v plavecké části. Jako jeden z mála si ve vlnách liboval, i když i jemu vítr dělal problémy. „Celkem jsem se v těch vlnách motal a něco si naplaval, ale to si naplavali skoro všichni. Zima mi ve vodě nebyla, jen se člověk nesměl napít, voda fakt smrděla. Počasí nebylo špatné, na kole nefoukal vítr a jen trochu poprchávalo. Mnohem víc mě dokáže vyčerpat třeba horko,“ komentoval podmínky závodu jednadvacetiletý vítěz.

Po plavání neztratil ani v depu a pohledem ještě stačil kontrolovat, jak si ve vodě vedou jeho pronásledovatelé. Před startem měl respekt z jihlavského závodníka Lukáše Nedělky, ten jej ale po problémech při plavání vůbec neohrozil. „Překvapilo mě, že mě Lukáš nedojel na kole, je to výborný cyklista. Sám říkal, že mu to moc nejelo. Ale stejně jsem si věřil, že ho v běhu porazím,“ řekl Klement.

Nedělka nakonec dokončil druhý se ztrátou sedmi minut. Mohl být spokojený aspoň s tím, že ve finiši na hrázi předstihl trápícího se Miroslava Janošce. „Po jízdě na kole se mi běhá špatně, nejsem na to zvyklý,“ vysvětloval problémy Janošec. Jako lyžař specialista má s triatlonem jen minimální zkušenosti, loni kvůli křečím dokonce vzdal. Lídr průběžného pořadí ročníku opět zvýšil svůj náskok v celkovém pořadí, a pokud nezmešká zářijovou cyklistickou etapu, bude na nejlepší cestě k celkovému vítězství.

„Několikrát jsem si lokla, měla jsem ze špinavé vody obavy,“ přiznala vítězka kategorie žen. „Naštěstí už byla druhá část trati po vlnách. Na kole jsem nejdřív jela sama, což je náročné na psychiku. Každému pomůže, když je za koho se pověsit, mě pak vytáhl týmový parťák Radim Kamenský. V běhu jsem se nikam nehnala, bála jsem se křečí. Důležitá byla otočka, kdy jsem viděla, že mám dostatečný náskok před Petrou Letenskou.“ Nakonec obě soupeřky v cíli dělilo více než sedm minut.

„Z triatlonu mám vždycky respekt, nikdy dopředu nemůžu říct, jak to dopadne. Stačí, když zradí kolo,“ říká amatérská triatlonistka Jonášová, pro kterou byl nedělní závod už osmým letošním triatlonem, z nichž čtyři dokázala vyhrát a vždy stála „na bedně“. 29letá Jonášová v létě každoročně stahuje náskok soupeřek v celkovém pořadí dvanáctiboje, protože první polovinu soutěže má slabší. Zda dokáže potřetí za sebou vyhrát soutěž všestrannosti, to se teprve uvidí.

Olympijský triatlon ovšem nebyl jen záležitostí nadupaných mladíků. Skvělým výkonem se prezentoval sedmý Luděk Ševčík (ročník 1959), nechyběl ani nestárnoucí Luboš Švanda (1944), kterého od nejmladších účastníků dělilo téměř půlstoletí.

 

Výsledky 9. disciplíny ŽLM – olympijský triatlon (1,2 – 40 – 10 km):

Muži: 1. Jan Klement 1:56:55 hod, 2. Lukáš Nedělka 2:04:02, 3. Miroslav Janošec 2:04:08.
Ženy: 1. Martina Jonášová 2:14:36, 2. Petra Letenská 2:22:05, 3. Pavla Marečková 2:28:03.