Padesátka vyznavačů adrenalinového sportu snowkiting si dala dostaveníčko na pláni v srdci Žďárských vrchů. A všichni chtěli při premiérovém závodě Českého poháru ve snowkitingu na Vysočině jediné - jezdit.

Jenže počasí bylo proti. Mlha, že bylo vidět sotva na padesát metrů. Ale hlavně foukal nevyzpytatelný vítr, který zrovna „drakům“, které pohánějí závodníky na lyžích a snowboardech, nepřál.

„Trochu rozpačitý,“ komentoval slušně mírný ale s poryvy vanoucí vítr organizátor závodu Martin Havlík.

Předpověď slibovala ostrý vítr. Ten vál v noci z pátku na sobotu. Dopoledne ustával a o své bývalé síle dával tušit jen v nečekaných nárazech.

„Vidíš, co to s drakem dělá? To je akorát tak na pendrek. Sotva, že tě to odlepí z místa a ještě s padákem šijou všichni čerti,“ ulevil si jeden ze závodníků, než zmizel v šedé mlze.

Pořadatelé závody odstartovali. Ale z původního dvoukilometrového okruhu zbyl jen dvousetmetrový. „Kdybychom pustili v té mlze jezdce na velký okruh, tak se nám akorát tak poztrácejí. A diváci by tuplem nic neviděli,“ řekl Havlík.

Při snowkitingu pohání lyžaře a snowboardisty vítr, který se „opírá“ do draka (padáku). „Při okruhovém závodu musejí jezdci objet čtyři bójky. Jezdí se rozjezdy ve skupinách. Ten, kdo přijede do cíle první je vítěz,“ vysvětlil Martin Havlík.

Na první závod Českého poháru ve snowkitingu se do Fryšavy přišlo podívat v sobotu několik desítek diváků. Další závody se pojedou v Oderských vrších a na Šumavě.