V nedávno skončené sezoně zásoby na Vysočině výrazně pomohly k vytvoření tratí při prosincovém Světovém poháru v biatlonu. První použití zásobníku se osvědčilo. "Získali jsme zkušenosti, jak nejlépe sníh uchovat do příští zimy. Tentokrát jsme sníh více koncentrovali do kompaktní plochy, která je vyšší," řekl ředitel Vysočina arény a generální sekretář Sportovního klubu Nové Město na Moravě Jan Skřička.

Výrazně upravené jsou "náběhy" do zásobníku, které jsou po odebrání zeminy u okrajů strmější. "Loni jsme sníh rozprostřeli do větší vrstvy. Sníh u okrajů v tenkých vrstvách jsme nemohli použít," podotkl Skřička.

Čtěte také: Za přehnané zasněžování padla poslední pokuta

Zásobník je už zakryt sedmdesáticentimetrovou izolační vrstvou dřevní štěpky, která byla použita už v minulém roce. Asi třicet procent sněhu v zásobníku v průběhu letních měsíců odtaje. Voda je odvedena drenážemi do potoka, který vede do Černého rybníka. "V obdobích sucha zásobník sekundárně plní funkci retenční nádrže s regulovaným odtokem. Voda ze zásobníku se při cestě do rybníka stačí ohřát, takže neohrožuje vodní živočichy," poznamenal Skřička.

Historicky první český zásobník sněhu se začal budovat v Novém Městě na konci roku 2015. Tvoří jej jáma o velikosti velkého fotbalového hřiště 120x90 metrů v blízkosti Vysočina arény pod kopcem Harusák. V Evropě je obdobných zásobníků několik desítek, používají je i severské země. Novoměstští se inspirovali zejména v německém Ruhpoldingu s podobnou nadmořskou výškou.

Světový pohár v biatlonu by měl podle předběžného kalendáře zavítat do Nového Města na Moravě v prosinci 2018.