Pro mladé Čechy začala štafeta parádně. Vlastimil Vávra junior si vedl skvěle na trati a ještě lépe na střelnici. Výsledkem toho bylo druhé místo na předávce pro Ondřeje Exlera.

Když je sebedůvěra

„Od začátku jsem šel naplno, dneska jsem si věřil ve všem, v soupaž, na trati a ve střelbě úplně neuvěřitelně. Mrzí mě jen, že jsem musel na stojce dvakrát dobíjet. První střelu jsem pustil zbytečně zbrkle a poslední taky nepadla,“ uvedl v cíli dobře naladěný Vávra junior.

Nejzkušenější člen týmu Ondřej Exler se v Novém Městě trápí, ale tentokrát nechal aspoň částečně zapomenout na předchozí nepřesvědčivé výkony. „Běžecky jsem se cítil dnes nejlépe. Ve třetím kole na stoupání jsem chtěl Nora Aalvika utrhnout, ale nepovedlo se. Pak nastoupil a já ho neuvisel. Mrzí mě trestné kolo na stojce, na poslední tři rány se mi ale rozklepaly nohy. Naštěstí šli se mnou kolo i ostatní.“

Třetí člen štafety Michal Krčmář si vedl obstojně a předával ve čtvrtém čase třetího sledu čtvrtý (kromě Aalvika se před Exlera před tím ještě dostal famózní běžec Němec Doll). Finišman Michal Janoušek držel bramborovou příčku až do poslední střelby, jenže na ní vyhořel. Tři trestná kola znamenala pád na konečnou osmou příčku.

Posledním závodem juniorského šampionátu v Novém Městě byly štafety juniorek, v níž duo Landová, Puskarčíková bylo posíleno o skvěle běžící dorostenku Terezu Bílou. Nejzkušenější Češka však nezahájila ideálně, na střelnici strávila hodně času a po stojce si jednou i zakroužila na trestném kolečku.

Puskarčíková si z jedenáctého místa na střelnici vedla lépe, přesto čtyřikrát dobíjela. V kombinaci s pomalejším během to však u ní znamenalo pouze o deset sekund rychlejší čas než v podání Landové. Finišmanka Tereza Bílá potom už vylepšila umístění na devátou pozici, odstup na Kanaďanky byl už velký.„Škoda, že Jíťa dala jedničku, protože ona jinak střílí dobře. Jinak dnes byl silný vítr. Trenéři nám dali pomalejší náboje, abychom nemusely tolik přecvakávat,“ uvedla v cíli Bílá.

Tu nominace do štafety překvapila. „Mluvilo se o tom, že když bude běžecká forma, tak nominace může být. Na druhou stranu jsem tady v Novém Městě nestřílela moc dobře. Jsem ale ráda, že jsem dostala šanci.“

Trenér Michael Málek s devátým místem rozhodně spokojeností nesršel.„Holky skončily místo za stanoveným cílem. Sice foukal silný vítr, ale to závod neovlivnilo. Trestný okruh být neměl a dvanáctkrát dobíjet je taky moc. Tři náboje navíc nás dělily právě od vytyčeného osmého místa,“ měl spočítáno.

--------------

Janoušek si nadával, ostatním se omlouval

Finiš opět nevyšel. Stejně jako v páteční štafetě dorostenců, tak i v té juniorské znamenal pro český chlapecký tým poslední úsek pád v pořadí. Zatímco Jakub Krejčíř však ztratil jen jednu pozici, Martin Janoušek v sobotu klesl hned o čtyři.

Za všechno mohla totálně pokažená položka vestoje. Třikrát dobíjel, dvě opravy nezvládl. „Můžu mluvit sprostě?“ Ptal se v mixzóně po dojezdu. „Jsem úplný debil. Rozklepal jsem se jako ratlík. Když jsem přijel na stanoviště, začalo foukat, čekal jsem a potom to nešlo,“ popisoval.

„Běžecky to ze začátku šlo, ale v posledním kole to kvůli třem kolům už také nebylo ono. Klukům se musím omluvit. Horší je ale to, že se mi to povedlo už podruhé. Nevím, co s tím,“ rezignovaně Janoušek krčil rameny.