Po finiši dětských kategorií bylo jasné, že se šestý ročník rozhodně nestane zimní idylkou - oteplení znamenalo i změknutí trati a vybiknutí cyklokrosových záludností.

„Žďárská trať opět potvrdila, že nepatří mezi jednoduché a jezdci neodpustí vůbec nic. Klouzavé kořeny, prudká rozježděná stojka a vzápětí další technické stoupání. Následoval kořenitý sjezd a pár metrů asfaltu s těžkou loukou, která brala síly všem jezdcům. Celý okruh měřil zhruba dva kilometry a závodníci hlavního závodu ho jeli celkem desetkrát. Ženy a junioři si ho dali pětkrát,“ popsal jeden z pořadatelů závodu Rostislav Dvořák.

Historie se již poněkolikáté opakovala a dala zapravdu skryté záludnosti trati a teorii přepálení začátku.

Extreme winter cup se totiž začíná lámat v sedmém a osmém okruhu, kdy se jezdci začínají hodit všechny síly, které dokázal uspořit v předešlých okruzích. Do sedmého okruhu spolu na špici jezdil Ondřej Semerád (SK Prima Polička) cyklokrosař z kategorie třicátníků, Tomáš Stuna (CK Plastochem) a Pavel Balák (ACS DRAK Vrbno pod Pradědem).

Prvních šest okruhů odpracoval velmi svědomitě - i s několika nástupy svým dvěma soupeřům Ondřej Semerád. Za odskočenou trojicí kroužil velmi trpělivě, s odstupem kolem dvaceti vteřin Marcel Sládek z Chrudimi (ROCK-MACHINE Cyklomax).
V osmém okruhu, v nejprudším místě závodu, v rozbahněné a velmi technické pasáži nastoupil svým soupeřům Tomáš Stuna (který se nestydí v českém XC poháru prohánět i profesionální bikery).

Na Stunův nástup neměl nikdo ze zbývající dvojice sílu reagovat. Každým šlápnutím se vzdaloval a perfektní technikou ve výjezdech, i přesto že sedlal svůj „zimák“, nenechal nikoho na pochybnostech, že se dívá na budoucího vítěze.

Ovšem za zády subtilního Tomáše Stuny se dělo drama. Trpělivý Marcel Sládek se začal dotahovat na odpadlou dvojici Semerád -Balák.

V desátém a posledním okruhu nedal šanci oběma soupeřům, převálcoval je a dojel si pro celkové druhé místo, za hodinu, dvě minuty a třicet vteřin – přesně dvacet vteřin za vítězným Tomášem Stunou. O celých osm vteřin za Sládkem dorazil do cíle Pavel Balák, který se stal celkově třetím mužem závodu. Nejvíce pracujícímu Ondřeji Semerádovi v posledních okruzích „seklo“ a s další ztrátou více než půl minuty dojel za prvními třemi. Nicméně i Semerád byl se svým výkonem spokojen, neboť svoji věkovou kategorii vyhrál s rozdílem výkonnostní třídy.

„Po závodu jsme dostali i milou pozvánku, zdali bychom se nechtěli stát na trati extreme winter cupu pořadatelem letního závodu cross-country horských kol, a to přímo mistrovství kraje Vysočina 2009 v této disciplíně. O nabídce budeme vážně uvažovat a možná se ve Žďáře nad Sázavou na horských kolech potkáme opravdu dříve než jen v prosinci v příštím roce - při dalším winter cupu,“ dodal Dvořák.