Přitom zvučných jmen vítězů z let minulých bylo ve startovním poli požehnaně. Žlutý trikot pro celkového vítěze ale letos patřil Tomáši Bucháčkovi z české profesionální stáje PSK Whirlpool-Author. Ten z něj díky skvěle zvládnuté druhé etapě kolem Bystřice nad Pernštejnem svlékl svého týmového parťáka a letošního mistra ČR Petra Benčíka a taktickým výkonem si jej přivezl až do Žďáru nad Sázavou, kde se 480 kilometrů dlouhá pouť po Vysočině uzavřela.

„Výhru si cením hodně vysoko. Je na úrovni mého vítězství z mistrovství republiky z roku 2007. Navíc jde o můj první etapový triumf,“ zářil spokojeností Tomáš Bucháček, který připustil, že téměř o všem bylo rozhodnuto po druhé etapě, po níž měl téměř minutový náskok na loňského obhájce Stanislava Kozubka a další pronásledovatele.

„Dá se říct, že tým už pak jel na mě. Jediné, co mohlo ještě zamíchat kartami, byla časovka jednotlivců a tu se mi podařilo zajet,“ těšilo Bucháčka třetí místo ze sobotní časovky, které podtrhlo jeho triumf.

Potřetí v posledních šesti letech skončil stříbrný Stanislav Kozubek a třetí místo na stupních vítězů doplnil mistr ČR v časovce Jiří Hudeček, který právě díky své oblíbené jízdě proti chronometru odsunul na čtvrtou pozici Petra Benčíka, jehož alespoň mohl hřát fialový trikot pro vítěze bodovací soutěže. Nejlepším vrchařem se stal Lubomír Petruš.