Co to má společného s Vysočina Arenou v Novém Městě na Moravě? V kolonce prvního závodu Světového poháru na Vysočině, který se uskuteční 6. února příštího roku od 15.10, je právě název: Single Mixed Relay (tedy smíšená štafeta dvojic). Aby byl punc slávy ještě větší, bude to soutěžní premiéra.

„Premiéru smíšené štafety v Novém Městě bereme jako ocenění mezinárodní federace za pořadatelský úspěch i za výsledky českého biatlonu, který v závodě smíšených štafet dosáhl opakovaně vynikajících výsledků," s radostí oznamuje ředitel novoměstských závodů SP Vlastimil Jakeš.

Tuto informaci mohl potvrdit po nedávné inspekci IBU (Mezinárodní biatlonová unie). „Je to nová disciplína biatlonu, pochází z divácky úspěšných show, jakými jsou například Schalke nebo třeba i Moskva," dodává Jakeš.

Dějiště premiéry je pak doslova symbolické. Doposud nejnovější disciplínou byla smíšená štafeta, dvě ženy a dva muži. Příznivci českého biatlonu si ji ihned zamilovali, už jen kvůli tomu, že Češi jsou v ní velmi úspěšní. V posledních pěti závodech vždy stáli na stupních vítězů, v roce 2013 na MS v Novém Městě v ní získali bronz, letos na olympiádě v Soči stříbro. Společně s Nory v ní získali ve Světovém poháru malý křišťálový globus.

Chystá se tedy další atraktivní novinka. Bude českému biatlonu nosit úspěch i tahle? Mimochodem, večerní program zajistí právě smíšené štafety.

-----------

Pravidla

Smíšená štafeta dvojic se běhá na okruhu 1,5 km, ženu čeká běžecká porce 6 km, muže o 1,5 km více. Oba členy čekají čtyři střelecké položky, dvě vleže i vestoje. Závod začíná žena, po dvou okruzích a střelbách předává štafetu muži, který absolvuje to samé. Potom žena znovu odběhne dva okruhy, v prvním znovu střílí vleže, ve druhém ze stoje. Finišuje muž, který si však na závěr svou štaci prodlouží o jeden okruh po druhé střelbě. V případě chybné rány se běží trestné kolo o poloviční vzdálenosti než normálně (v klasických závodech má 200 metrů). Startuje se hromadně.