„Areál se od té doby proměnil zásadně. Tím nemyslím jen ve vztahu k zimní sezoně, ale přibylo i asfaltových ploch. Do nich a dalšího zázemí jsme zainventovali částkou okolo sedmadvaceti milionů korun,“ uvádí předseda organizačního výboru Jiří Hamza.

„Je jen škoda, že IBU (Mezinárodní biatlonová unie – pozn. autora) nedává na letní šampionát větší důraz. S takovou akcí by se dalo pracovat lépe, v letním šampionátu vidím obrovský potenciál,“ dodává Hamza.

Domácí akce je pochopitelně lákadlem pro českou reprezentaci. Ta se vždycky ráda představí před domácím publikem, které bývá vděčné. „Snad přijde co nejvíce diváků, návštěva okolo pěti tisíc by byla krásná,“ tvrdí ředitel sportovního úseku biatlonového svazu Ondřej Rybář.

Podle jeho slov jsou očekávání vysoká, protože čeští biatlonisté na kolečkových lyžích patří historicky k nejúspěšnějším výpravám. „Letní biatlon je specifický, je zde jiná konkurence. Neznamená to, že kdo je dobrý na lyžích na sněhu, patří mezi špičku i na kolečkových lyžích. My ale nejsme zvyklí končit naprázdno,“ upozorňuje Rybář.

Přes to všechno však akci nechce výrazněji přeceňovat. „Uspět chceme, jsme doma. Bude to prověrka, jak se nám povedla letní příprava. Reprezentanti teď byli ale na soustředění v Lenzerheide, je to jen součást testů. To bude pokračovat dál příští týden na mistrovství republiky v Letohradu,“ vysvětluje Rybář.

Jeho svěřenci mohou očekávat nejtvrdší konkurenci ze zemí východní Evropy: Ruska, Ukrajiny a Běloruska. „Tyhle země jsou v přehledu medailí před námi. Přece jen na východě je to prestižnější záležitost. I letní šampionáty nebo univerziády jsou tam ostře sledované. Přece jen jde o medaile,“ přidává se ředitel závodů MS Vlastimil Jakeš.

Podle jeho slov by se mělo šampionátu zúčastnit okolo 250 závodníků z 28 zemí světa. „Za ty nejexotičtější budou platit biatlonisté z Uzbekistánu či Arménie. Pro některé můžou být těžké tratě poněkud zrádné,“ dodává na závěr Jakeš.

Zahájení mistrovství světa proběhne již dnes večer, první závody jsou na programu v pátek. Vstup na všechny závody je pro diváky zdarma, vysílat je bude ČT.

Program mistrovství světa
Pátek 24. srpna
15.30: smíšená štafeta juniorů (2x 6 km + 2x 7,5 km)
18.00: smíšená štafeta (2x 6 km + 2x 7,5 km)

Sobota 25. srpna
11.45: sprint juniorek (7,5 km)
14.00: sprint juniorů (10 km)
16.45: sprint žen (7,5 km)
18.45: sprint mužů (10 km)

Neděle 26. srpna
11.15: stíhací závod juniorek (10 km)
13.15: stíhací závod juniorů (12,5 km)
15.45: stíhací závod žen (10 km)
17.30: stíhací závod mužů (12,5 km)