Kvůli špatným klimatickým (a tedy i sněhovým) podmínkám musel Sportovní klub odpískat dva závody v premiérovém ročníku běžeckého seriálu Tour de Ski. Proto za každou cenu prahl po úspěchu. Ten se dostavil právě v polovině února. Podmínky byly totiž těm klasickým zimním opět na hony vzdáleny, proto Damoklův meč visel i nad biatlonovou premiérou.

Desítky dobrovolníků však znovu dokázaly svou oddanost zimním sportům a společně s pracovníky klubu připravili tratě na tolik, že se na nich dalo závodit i v takové nepřízni.

Došlo pouze k jedné drobné úpravě, trestný běžecký okruh byl posunut z místa vedle střelnice přímo před ni na stadion. „Bylo to těsné, ale nakonec jsme se vešli. Regule říkají, že zatáčky nesmí být moc ostré, ale tvar není stanoven. My jsme se báli pouze komplikací na vjezdu a výjezdu, ale naštěstí všechno klaplo,“ vzpomínal ředitel závodu Vlastimil Jakeš.

Nové Město navíc na sebe vzalo tíhu pořadatele jednoho sprintu za zrušenou akci v Jablonci. Pro pořadatele byly špatné podmínky takovou „malou výhrou.“ Od účastníků získali velké množství komplimentů.

Ačkoli v Evropském poháru (dnes IBU Cup) jezdili hlavně závodníci druhého výkonnostního sledu, premiéru si nenechala ujít prakticky celá česká reprezentace. Výjimkou byla pouze neúčast Michala Šlesingra, který si vychutnával stříbrnou a bronzovou medaili z právě skončeného mistrovství světa v italské Anterselvě. I on však v jakési roli „ambasadora“ do Nového Města na Moravě dorazil. Nemohl si nechat ujít slavnostní premiéru, přijel okouknout nový areál, povzbudit reprezentační kamarády a samozřejmě rozdal i nějaký ten rozhovor.

Velkou postavou ženských klání se stala Němka Ute Niziaková, která vyhrála oba sprinty. Vítězstvím ve stíhačce na sebe, navzdory slabší střelbě, upozornila finská dopingová hříšnice Kaisa Varisová. Jako bývala elitní běžkyně vydělala na špatných podmínkách na střelnici. K tomu přidala ještě bronz z druhého sprintu.

Největší postavou mužského startovního pole byl mistr světa z vytrvalostního závodu v rakouském Hochfilzenu 2005 Roman Dostál. Ačkoli přijel z Itálie unavený, dokázal ve sprintu vybojovat bronz. Nebýt jedné chyby na střelnici, bral by zlato. „Byl jsem unavený, ale chtěl jsem udělat našemu biatlonu a Novému Městu na Moravě reklamu,“ uvedl tehdy.

Zítra seriál pokračuje mistrovstvím Evropy v roce 2008, ve středu a ve čtvrtek budou následovat závody Evropského poháru v letech 2009 a 2010.