Biatlonová sláva začíná. Od úterý se v Novém Městě usilovně trénuje. Závodníci si zvykají na nové reálie stadionu, kde přibyla další montovaná tribuna. Pořadatelé očekávají každý den návštěvu okolo třiceti tisíc fanoušků. „Ta atmosféra, kterou zde dokážou vytvořit fanoušci, dýchne na každého, nejen na nás domácí," je přesvědčený Jaroslav Soukup.

Na ohromné tribuny je dechberoucí pohled i během tréninků, kdy ještě zejí prázdnotou. „Mám bujnou představivost. Když jsem se podívala na tu gigantickou tribunu, připadám si jako nějaký gladiátor," hlesla obhájkyně Křišťálového globu Gabriela Koukalová. „Navíc když přibyla ještě jedna nová tribuna. Připadá mi až neskutečné, že sem může přijít tolik lidí. Nikdy jsem neviděla nic většího."

Vysočina Arena hostí třetí Světový pohár během necelých pěti let, konalo se zde i mistrovství světa v roce 2013. „Jakmile jsem vjel do Vysočina Areny, vybavily se mi hned všechny vzpomínky, atmosféra a ten neuvěřitelný randál," zavzpomínal na mrazení v zádech z frenetických fanoušků Michal Krčmář. „Určitě kvůli tomu nejsme pod tlakem, pro nás je to odměna závodit doma a v takové atmosféře."

Právě Krčmář má po třech umístěních v první desítce fazonu jako hrom. „Je to příjemná vlna, ale beru to s pokorou. Doufám, že výsledkově navážu."

Tratě jsou zásluhou příznivých podmínek i loni vybudovaného zásobníku sněhu připraveny.

Maximálně je využita možná šířka tratí v lesních pasážích, výška sněhu dosahuje místy až jednoho metru. „Nezvykle široká trať," překvapilo Koukalovou.

Cíle pro domácí závod se nijak nemění. „Každé umístění v první desítce je pro nás úspěchem," opakuje šéftrenér Ondřej Rybář.

Celý český tým je pochopitelně odhodlán dosáhnout co nejlepších výsledků. A těmi potěšit všechny fanoušky. „Pokud budou z Nového Města odjíždět naši fanoušci spokojení, tak budeme spokojení také my," má před prvním startem jasno Ondřej Moravec.

Český tým

Muži: Michal Krčmář, Lukáš Kristejn, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr

Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Gabriela Koukalová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková

Program závodů

čtvrtek

17.30 sprint mužů

pátek

17.30 sprint žen

sobota

stíhací závody

15.00 muži

17.40 ženy

neděle

hromadné závody

11.45 ženy

14.15 muži