Severočeši, kteří obsadili po základní části s bilancí 14 výher a 8 porážek 4. místo, vyřadili na své cestě vyřazovacími boji po dvou výhrách Brandýs nad Labem (5. po zákl. části) a v semifinále o pouhý bod přehráli Holice (6.).

Finále se hraje na dva vítězné zápasy. Úvodní mač je na programu v neděli 22. dubna na žďárských Bouchalkách od 10 hodin. Odveta se uskuteční v Liberci v sobotu 28. dubna v 16.00. Případný třetí rozhodující zápas by se hrál v úterý 1. května ve Žďáře od 10 hodin.

V sobotu se velkomeziříčská volejbalová parta okolo trenéra Petra Judy může zachránit v I. lize. Podaří se jí to?
Volejbalisté Velkého Meziříčí potřebují k záchraně první ligy mužů

„O soupeři toho mnoho nevíme, nějaké informace se nám podařilo sehnat, ale hrát jsme Liberec nikdy neviděli. Oni jsou na tom ale určitě podobně. Taktika bude jasná, vyhrát doma a pak se připravit na odvetu,“ odhodlaně říká trenér Petr Šilhart.

Zbývající finálové dvojice tvoří Rokycany – Krnov a Mladá Boleslav – Sokol Vyšehrad.

Jasno už je o prvním účastníkovi baráže o první ligu, jehož doplní v bitvě o dvě postupová místa tři úspěšní finalisté play-off. Na předposledním „barážovém“ místě I. ligy skončila UP Olomouc. Do druhé ligy se naopak vrací nováček z pražského Žižkova.

VAL. MEZIŘÍČÍ – ŽĎÁR N. S. 65:72

Od začátku se hrál urputný basketbal, sudí připustili tvrdší metr, a tak se bojovalo a bojovalo. Vyrovnaný zápas se začal lámat na domácí stranu ve třetí čtvrtině, kdy si Meziříčí vypracovalo desetibodové vedení 57:47.

„Byli jsme pomalí, nedůrazní. V útoku jsme hráli vyloženě špatně. Nabádal jsem kluky, aby šel míč rychle z ruky, ale vždy se našel někdo, kdo se snažil zakončit sám. Tudy cesta nevedla a jsem rád, že jsme se v poslední desetiminutovce dokázali probudit. Zlepšené hry v závěru si nesmírně vážím,“ uvedl Šilhart.

Jeho svěřenci vyhráli poslední hrací období 25:8 a otočili výsledek na svoji stranu. Do Žďáru si odvezli sedmibodový „polštář“. „Popravdě jsme si asi zasloužili prohrát, nebyl to náš den. Výhru nám domácí darovali katastrofální střelbou trestných hodů,“ ohlédl se kouč.

Body: Bubák 21, Šafránek 14, Strážnický 10, Vavřínek 8, Vencálek 7, Pospíšil 6, Veselý 4, Malec 1, Zezula 1, Ondráček, Růžička, Seidler. Fauly: 24:23. Trestné hody: 26/10 – 27/19. Trojky: 7:3. Po čtvrtinách: 15:17, 33:35, 57:47.

ŽĎÁR N. S. – VAL. MEZIŘÍČÍ 81:48

Do odvety Meziříčští nastoupili jen se sedmi hráči, což se ukázalo být rozhodující. „Dva jejich kluci nemohli přijet, využili jsme toho a po výborném nástupu do druhého poločasu už bylo oběma stranám jasné, že postoupíme my. Dokud ale soupeř mohl, měli jsme s ním problémy,“ podotkl Šilhart.

Záchranářské boje v nejvyšší soutěži odstartovalo Nové Veselí (v červených dresech) na jedničku. Zítra zajíždí na palubovku Hranic, kde se pokusí o zisk dalších dvou bodů, které už by jim jistotu setrvání v extralize notně přiblížily.
Házenkáři jsou již jen krůček od záchrany

Ze svého týmu vyzvedl Seidlera, jenž zatížil hostující konto 23 body. „Michal se v sobotu trápil. Hodil to ale za hlavu a v neděli předvedl to, co po něm dlouhodobě na obou polovinách hřiště chceme,“ těšilo Petra Šilharta. K oběma utkáním dodal: „Hrozně nám pomohla šíře a kvalita naší lavičky. Někteří kluci nebyli ve své kůži, ale ostatní je dokázali zastoupit.“

Body: Seidler 23, Strážnický 11, Bubák 10, Ondráček 8, Vencálek 7, Šafránek 5, Zezula 5, Malec 4, Růžička 4, Vavřínek 2, Veselý 2, Pospíšil. Fauly: 25:17. Trestné hody: 20/13 – 22/10. Trojky: 6:2. Po čtvrtinách: 18:20, 39:29, 59:37. Konečný stav série: 153:113, postupuje BK Vlci Žďár nad Sázavou.