Mistrovský pocit už moc dobře zná z halového šampionátu i Petr Vitner, na zlato z venkovní dráhy však dosud čekal. „Velká republika na dráze je něco jiného, jde o mnohem větší úspěch. Mám z toho výborný pocit, je to úžasné. Tahle medaile je pro mě největší odměnou, kterou jsem mohl dostat," zářil čtyřiadvacetiletý běžec.

Do své oblíbené patnáctistovky vstupoval při neúčasti letos bezkonkurenčního Jakuba Holuši, který dal přednost Kourkově pěti kilometrům, jako favorit. „Bez Kuby jsem se cítil opravdu jako favorit, v tom jsem to měl složitější," přiznal.

Novoměstské kometě posledních dvou let dopomohla na český vrchol správně stanovená taktika. „Měl jsem běžet na výhru a pohlídat si, abych neudělal žádnou chybu. Proto jsem vyčkával, nechal tvořit ostatní. V závěru jsem byl nejrychlejší a titul urval pro sebe," přiblížil do puntíku splněný plán. V mistrovském závodě běžel i Jiří Šacl a Petr Zimola, na novoměstskou týmovou spolupráci však nedošlo. „Každý jsme běželi na sebe."

Cestu do Curychu bude Vitner muset oželet. „Chybí mi asi tři vteřiny, teď byla poslední šance splnit limit, ale na republice je to téměř nemožné, protože se na ní nenajde dostatečně rychlý vodič, který by mi byl patnáctistovku ochotný tahat. V přípravě jsem si na limit věřil, ale v závodech se okolnosti stoprocentně nikdy nesešly."