„Krize? Nevím, jestli se dá mluvit přímo o krizi. Nedaří se, to jo. Všichni včetně nás byli zvyklí, že vyhráváme,“ podotýká vyhlášená pohodářka ze Žďáru nad Sázavou.

A navíc už v této situaci není úplně poprvé. Žabiny, jak se brněnskému klubu přezdívá, měly podobně mizerný vstup do Euroligy před sedmi roky.

Pohovor bez pokut

„Tehdy jsme dostaly i pokutu, teď to takové nebylo. Osobně jsem ale čekala, že pohovor přijde o něco dřív. Tuhle situaci už jsem zažila, taky už jsem v Brně deset let…,“ vzpomíná jedna z opor týmu.

Vedení klubu hráčkám pohrozilo. Pokud nevyhrají zbývající domácí euroligové zápasy, dají se čekat změny v týmu. Vítečkové by se ale stejně nejspíš netýkaly. I letos patří mezi nejlepší střelkyně pohárové soutěže. Minulý týden přispěla 17 body k výhře nad francouzským Lille.

A hned byla z týmu cítit pohodovější nálada. „Teď už je to lepší. Jinak byla atmosféra napjatá, i když mezi holkami jsou vztahy v pohodě,“ pochvaluje si.
Za současnou situací vidí kromě dlouhodobých faktorů i nečekanou porážku s největšími domácí rivalkami – pražským USK. Na začátku listopadu podlehly Žabiny vysokoškolačkám těsně o dva body. Trojkou pár vteřin před koncem. Na domácí půdě. V lize poprvé po 14 letech…

„Měly jsme tehdy těžký týden. Hrály jsme ve středu s CSKA Moskva a pak hned v sobotu s USK. Nemyslím si, že bychom hrály špatné utkání, ale zbytečnými chybami jsme pokazily konec,“ připomíná.

Vítečková tvrdí, že jedna nečekaná porážka ovlivnila mnohem víc. „To nás položilo. Kdybychom ten zápas vyhrály, další výkony by byly jiné. Kleslo nám sebevědomí, což mělo vliv na další zápasy. To je můj názor,“ říká rozhodně.

Tento týden měly mít Brňanky volno. Moskevský CSKA z Euroligy z finančních důvodů odstoupil. Jenže situace se změnila a Mezinárodní basketbalová federace vzala ruský tým na milost. A vrátila jej do soutěže.

Oba týmy se střetnou. Netradičně v neděli. Díky diplomatickému úsilí opět v Brně, i když se mělo původně hrát už včera v Moskvě. I toto utkání o (ne)úspěšnosti sezoně hodně napoví.