Členská základna aktivních hráčů elektronických šipek a ligových týmů je v Česku dle přepočtu na počet obyvatel jedna z největších v Evropě. Čeští hráči navíc dosahují na evropských soutěžích vynikajících úspěchů, jen z letošního evropského šampionátu přivezli celkem pět medailí.

Ve Žďáře se bude o tituly bojovat ve dvou nejrozšířenějších šipkařských hrách 501DO („Pětsetjednička“ je asi nejfrekventovanější šipkařskou hrou a její princip spočívá v odepisování bodů z výchozí hodnoty 501 až na nulu) a kriket. Výsledky republikového mistrovství v kriketu se budou současně započítávat i do evropského žebříčku.

Letos poprvé se mistrovství ČR odehraje podle moderního hracího modelu, tedy jednostranným KO. Např. v hlavní mužské kategorii na 4 – 6 vítězných legů. Žákovské a juniorské kategorie budou hrány tradičním modelem.

Dlouhá tradice

V Česku se šipkařská liga hraje na úrovni regionální, krajské i celostátní, nejprestižnější je superliga. Vítězové republikových žebříčků jsou potom vysíláni na různé evropské turnaje. Mistrovství ČR v elektronických šipkách se pořádá již od roku 1994. Historicky prvním držitelem českého mistrovského titulu byl tehdy v naší republice žijící Kanaďan Karst Blaine.