Házená se ve Žďáře nad Sázavou hrála až do sedmdesátých let minulého století, kdy v podstatě „přešla" do Nového Veselí. A právě novoveselský oddíl byl také spoluiniciátorem obnovení této tradice v bývalém okresním městě. „Byli jsme k tomu donuceni aktuální situací. Házená se již stala silným sportem a ze Žďáru k nám dojíždějí hráči všech kategorií. Jenže ne všichni rodiče mohou malé děti vozit na tréninky a autobusem je pouštět nechtějí. Teď budou moci hrát v žákovských kategoriích ve Žďáře a k nám ti nejlepší přestoupí až v dorostenecké kategorii," vysvětlil Pavel Hladík, vedoucí trenérsko-metodické komise klubu z Nového Veselí.

V průběhu ledna proto proběhly náborové akce na jednotlivých školách a od února pak začnou pravidelné tréninky malých házenkářů ve Žďáře. Zatím ve sportovní hale na Bouchalkách, ale u žďárské průmyslové školy by měla v dohledné době vyrůst nová hala, v níž by měli házenkáři najít své zázemí. „Začneme s kategoriemi minižáků a mladších žáků. Pro ně již máme domluvené dva trenéry, které doplní naši hráči mužů. Postupným cílem je pak vznik všech kategorií, včetně té mužské," řekl Hladík, který předpokládá, že by všechny kategorie mohly být ve Žďáře obsazeny do sedmi či osmi let.

Toho, že by si Nové Veselí mohlo do vzdálenější budoucnosti vytvořit jakousi nevítanou konkurenci, se ovšem neobává. Spíše by měl do budoucna vzniknout solidní druholigový oddíl, který by mohl fungovat jako pomyslná farma extraligového Veselí. K tomu snad dojde již letos na jaře. „Naše síla je dnes už tak velká, že by musel konkurenční oddíl systematicky pracovat minimálně pětadvacet let, aby se dostal na naši úroveň. Ale chtěli bychom, aby zde vznikl klub podobný tomu, jaký je třeba ve Velkém Meziříčí. Počítáme s tím, že by cesta hráčů mezi kluby vedla oběma směry. Ti, kteří by se neprosadili u nás, by mohli najít uplatnění ve Žďáře," tvrdí Pavel Hladík.

První trénink pro ročníky 2003 a mladší se uskuteční v úterý 16. února ve sportovní hale na Bouchalkách od 14.00. Zde se všichni zájemci také dozvědí další podrobnosti o činnosti oddílu.