Zbylé tři týmy zaplní něžné pokolení z Velkého Meziříčí. Ženy rozehrají II. ligu skupinu Morava. Mladší dorostenky se představí v ligové skupině Morava A a do stejné soutěže ve starší kategorii „dorostly" jejich o dva roky starší spoluhráčky. Osud tomu chtěl a všech osm družstev jede tento víkend bojovat o body na cizí palubovky.

Zrak je ale logicky upírán hlavně do ctižádostivého Nového Veselí. To se během letní pauzy muselo vypořádat s celou řadou změn v kádru. Odchody Davida Šůstka, Martina Hajčmana a naposledy Jiřího Zahradníka vynahradily příchody Martina Kovaříka a bývalých mládežnických reprezentantů Gabriela Hricišona a Tomáše Suchého.

„I přes odchody hráčů si myslím, že tým má svou kvalitu. Chceme proto skončit minimálně stejně jako loni," vyhlašuje útok na obhajobu medailových pozic trenér Pavel Hladík.

Tomu se čtrnáct dní před startem ročníku odchodem Zahradníka rozpadla možná nejlepší brankářská dvojice v lize. „Nikoho za něj shánět nebudeme. Pomůžeme si z vlastních dorosteneckých řad. Občas využijeme i Ladislava Čekala, s nímž jsme už počítali do realizačního týmu," zůstává Hladík klidný.

Po sérii úspěšných přípravných turnajů se Nové Veselí v generálce na ligu nevytáhlo. V poháru vypadlo s nedalekým Velkým Meziříčím. „Je to nepříjemné, chtěli jsme postoupit, ale to, že jsme vypadli, zase tolik neřešíme, protože jsme ze zdravotních důvodů šetřili celou řadu hráčů," vysvětluje kormidelník.

Těžký los

Naopak trochu zklamaný je Hladík z rozlosování. „Los nám opravdu nepřál. Z prvních šesti kol hrajeme čtyřikrát venku, a to u týmů, které se budou pohybovat ve špičce. Tyhle zápasy napoví o tom, jak se bude vyvíjet celá sezona." Už v neděli čeká jeho výběr těžký výjezd do loni druhé Bystřice pod Hostýnem, s níž Novoveselští dvakrát prohráli. „Jedeme vyhrát. Ale musím přiznat, že i bod by pro nás byl dobrý," říká Pavel Hladík, kterému by měl chybět pouze Štikar. „Od druhého kola už by měl být k dispozici. Jinak budeme kompletní."

Loď bez kapitána

Kouč už nosí základní sedmičku pro Bystřici v hlavě. Jedno jméno, na které jsou skvělí fanoušci z městyse zvyklí, v ní, ani na lavičce přesto nenajdou. „Honza Strejček to má v práci těžké, do Bystřice nepojede a do podzimních bojů asi kvůli práci zasáhne jen minimálně," mrzí trenéra.

Vyvstává tak otázka, kdo ho nahradí na kapitánském můstku. „V házené už kapitán není povinný, takže jsme ho neurčovali. Tým mají na starosti Pavel Hron, Leoš Smrčka, Denis Kazatel a Karel Hajčman," uzavírá.

V první lize se letos jeho celek potká se třemi novými družstvy. Postupující Zlín do extraligy a sestupující Olomouc s Ústím nad Labem nahradí tři druholigisté Bohunice, Dvůr Králové a Dukla Praha B. Nové Veselí proto papírově vstoupí do sezony jako druhý nejlepší celek loňské soutěže.

Trenér Vaverka je zpět. V sezoně věří v sílu spojek

Velké Meziříčí – Po roce se vrátil na místo činu. Kouč Velkého Meziříčí Vlastimil Vaverka se loni krátce před začátkem sezony vzdal trénování druholigových mužů. Ze strany hráčů totiž necítil potřebný zápal a zaujetí pro trénink. Jeho místo tak trochu připadlo na trenéra mládeže Ladislava Šidla. Rok se s rokem sešel a před ostře sledovaným sobotním duelem Českého poháru s Novým Veselím už byl Vaverka zpátky na lavičce. „Vyplynulo to ze situace," usmál se zkušený lodivod nad svým návratem.

A soutěžní comeback to byl jako hrom. Díky výhře 28:27 se může jeho celek před losováním 3. kola těšit možná i na zvučného extraligového soupeře. Důvod jeho návratu ale nebyl jen čistě náhodný. „Mužská složka šla trochu dolů. S klukama jsme si sedli a všechno vyříkali. Asi nám dříve trochu vázla komunikace. Nyní jsme si rozdělili úkoly a teď uvidíme, jak to bude v sezoně fungovat," líčil.
A jak taková dělba práce vypadá ve skutečnosti? Tréninkové jednotky z velké míry vede loni ještě extraligový Vítězslav Večeřa. Martin Kříbala je zase podepsán pod kondiční přípravou. „Na mě pak zbývá hlavně organizační role a vedení zápasů," skromně dodal Vlastimil Vaverka.

Před premiérovým duelem Jihomoravské skupiny II. ligy, který  Velké Meziříčí odehraje na palubovce Telnice, nastoupil Vaverkův výběr k poslednímu přípravnému duelu v Bohunicích (včerejší utkání skončilo po uzávěrce). „Snad to nezakřiknu, ale zatím jsme po dlouhé době bez zranění," pochvaloval si včera před utkáním.

Do Telnice pojede Velké Meziříčí vyhrát. „Chceme tam uspět, ze ztráty bych byl zklamaný, ale bude to úplně jiný zápas než s Veselím. Navíc možná nepojede Matušík. Rozhodně bude nutné absolvovat duel se vší pokorou a nelétat po výhře nad prvoligistou někde v oblacích," byl si šéf lavičky vědom pomíjivosti úspěchu.

Přesto je na čem stavět. Nad Novým Veselím se přece jen nevyhrává každý den. „Kdyby to takhle šlo, bylo by to skvělé. Samozřejmě utkání s Veselím mají atmosféru a náboj. Hráči se chtěli vytáhnout. Zároveň jsme ale viděli i řadu chyb. Je moc věcí na zlepšování jak v obraně, tak v přechodu do útoku. Nicméně předpokládám, že naší doménou bude kvalita našich spojek," odtajnil Vlastimil Vaverka hlavní trumf letošní sezony.

Do té vstoupí jako nováček Juliánov, který se vrací z Jihomoravské ligy. Z vítězství se v ní sice radovala juniorka Nového Veselí, ale ta svůj tým po konci uplynulého ročníku rozpustila. Druhým novicem bude Olomouc, jež sestoupila z první ligy.