Pandemie si řekla o nové způsoby práce a komunikace už v říjnu loňského roku, kdy pořadatelé každoročně svolávají organizační výbor tvořený pořadateli jednotlivých kvalifikačních závodů. „Osobně jsme se pochopitelně sejít nemohli, takže organizační výbor proběhl v říjnu korespondenčně,“ poukázal na nutnost nového postupu Jiří Klubal, ředitel obecně prospěšné společnosti Soutěže podkovy, která Zlatou podkovu pořádá.

S důsledky vládních restrikcí se museli organizátoři vypořádávat už loni a s jistou improvizací a případným plánem B počítají i v roce letošním. „Start seriálu kvalifikačních závodů v dubnu může být ohrožen, připravujeme se na to, že samotná epidemie i vládní opatření mohou způsobit škrty v připraveném kalendáři kvalifikačních soutěží. Přesto věříme, že se většina kvalifikačních závodů uskuteční a že 56. ročník Zlaté podkovy opět vyvrcholí na konci srpna finálovými závody v Humpolci,“ uvedl.

První kvalifikační závody ve všestrannosti jsou na programu 17. a 18. dubna v Pardubicích, kde má jezdecký sport profesionální zázemí. Dalších jedenáct kvalifikací plánují organizátoři od května do července. „Věříme, že se v té době už začne projevovat přínos očkování proti koronaviru. Kromě toho jsou pořadatelé kvalifikačních soutěží nadšenci, kteří si na zajištění potřebných podmínek zakládají, navíc by u jezdeckého sportu neměl být problém s vytvořením podmínek pro případné diváky,“ zmínil Jiří Klubal.

Loňské zkušenosti ukázaly, že v případě kvalifikačních závodů nejsou s počtem diváků žádné problémy a humpolečtí pořadatelé si před rokem poradili i s diváky na finále v samotném Humpolci. „Loni mohlo být na finále tisíc diváků, což je zhruba tolik, kolik na finále v posledních letech přicházelo. Takže jsme neměli problém si to pohlídat. Pomohli jsme si navíc třeba tím, že jsme zrušili veškerou propagaci v médiích,“ připomněl Jiří Klubal.

V rámci příprav na 56. ročník Zlaté podkovy už začali organizátoři jednat se sponzory. Podle prvních informací to vypadá, že se právě od sponzorů podaří získat o něco méně peněz, než jak tomu bylo v předešlých letech. „Někteří dřívější sponzoři nám nebudou moci přispět ve stejné výši jako v minulých letech, neboť pociťují ekonomický dopad pandemie. Na druhé straně řada sponzorů slíbila přispět významně, všem musíme poděkovat,“ poznamenal k ekonomické stránce významné jezdecké akce Jiří Klubal. „Spolehnout se tradičně můžeme na podporu ze strany města a Kraje Vysočina, našich stabilních partnerů,“ dodal.

JIŘÍ JÍRA