Profesorka Dagmar Kadlecová učí na gymnáziu už osmadvacet let. Jejími hodinami prošla řada budoucích reprezentantů. Například skokan na lyžích Viktor Polášek, cyklistka Tereza Neumannová či biatlonistka Eliška Václavíková.

A dokonce i jedna olympijská vítězka. „Martina Sáblíková byla součástí historicky první sportovní třídy našeho gymplu,“ vzpomíná Kadlecová. „Ale každý ročník má několik studentů, a to hlavně biatlonistů, kteří dosahují výsledků na úrovni republiky. Někteří se dostanou i do reprezentace.“

Její slova potvrzují i současní vyslanci Kraje Vysočina na Olympiádě dětí a mládeže. David Chroustovský získal v pondělí zlatou medaili v obřím slalomu. „Byl to celosezónní cíl. Připravoval jsem se na ODM a jsem rád, že to vyšlo,“ těšilo závodníka z Havlíčkova Brodu.

David jeho třídní učitelka ve sportovní kariéře podporuje. „Ke zlatu mi gratulovala esemeskou,“ prozradil. Jeho maminka si přístup profesorky Kadlecové pochvaluje: „Je to velmi empatická učitelka. Občas dokonce mladým říká, ať se učí, ale že nemusejí mít nejlepší známky. Ať se dostatečně věnují svému talentu.“

Medaili získala i biatlonistka Julie Kabrdová. V pondělním sprintu chybovala na střelnici jen jednou a díky třetímu místu získala svou první medaili z ODM. A i jí přišla gratulace od třídní. „Osobně komunikuji hodně i s rodiči, abychom předešli nějakým problémům kvůli sportování jejich dětí. Ráda se na ně jdu podívat, pokud soutěží v Novém Městě na Moravě,“ vypráví Kadlecová.

Třetí její student zatím na medaili čeká. Biatlonista Jakub Rozkošný se dostal alespoň na květinový ceremoniál po sprintu, ve kterém skončil šestý. „Věříme si ve štafetě, snad nám to bude střílet,“ přál si Jakub před svým závěrečným vystoupením na ODM.

EDUARD NOSEK, KAREL LÍBAL