Nad touto posádkou musí vartovat všichni svatí. Předloni přestáli hrozivě vypadající karambol na Maroko Desert challenge, kde šli několikrát přes střechu a svůj ford zdemolovali. Velkomeziříčský pilot Tomáš Ouředníček a jeho třebíčský navigátor odešli po svých. Obrovskou porci štěstí měli i v pátek v šesté etapě Dakaru v Saúdské Arábii. To se střetli s kamionem Nizozemce Martina van den Brinka, který jim prakticky zničil celý předek. „Jsme na společné lodi a hrozně ho to mrzí. Byl za námi, aby se nám omluvil, a jeho lidi pracují s námi na autě. Nabídl nám i náhradní díly,“ uvedl Ouředníček.

Křípal vlevo, Ouředníček vpravo
Ouředníček: Přihlášku na Dakar jsem poslal i ze strachu o navigátora

Ten chtěl původně letošní Dakar zabalit, ale nakonec bylo všechno jinak. „David mě přemluvil a do cíle jsme dokonce dojeli ve slušném čase,“ pousmál se Tomáš Ouředníček.

DVAKRÁT MAROKO

To měl možná v hlavě i právě zmiňovaný okamžik z Maroka, a aby toho nebylo málo, tak i v přípravě na letošní Dakar si přivezl z afrického kontinentu nepěknou vzpomínku. V době, kdy byl ve své třídě na pódiových místech, jejich Ford Phoenix se ocitl v plamenech. Češi dostali třicetihodinovou penalizaci, nicméně touha dokončit závod byla enormní. „Dosažení cílové pásky bylo pro mě velmi emocionální, byl jsem opravdu dojatý,“ přiznal tehdy Ouředníček.

Kateřina Razýmová - Česká běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová.
Vše do patnáctého místa beru, říká česká naděje pro Zlatou lyži Razýmová

Poněkud turbulentní Dakar zažívá na Arabském poloostrově i rodák z Jihlavy Martin Prokop. Ten nebude v dobrém vzpomínat zejména na pátou etapu. S navigátorem Viktorem Chytkou také zažili hororové okamžiky. „Museli jsme měnit poloosu a auto nám taky hořelo. Ztratili jsme asi sedmdesát minut,“ přiznal smutně Prokop.

Ten přitom musel oželet účast svého obvyklého navigátora Jana Tománka. Pro změnu zase za to mohla říjnová soutěž v Maroku. To je snad pro vozy z Vysočiny v poslední době pořádně zakletá destinace.

NEJTĚŽŠÍ HAVÁRIE

Češi doplatili na skrytou terénní hranu, jež nebyla označena v rozpisu. „A v prachu z aut a motorek před námi nebylo pořádně vidět. Bohužel to bylo na dlouhé rovině, takže se jelo rychle,“ uvedl Prokop, jehož ford se po nárazu desítky metrů kutálel.

Jihlavský pilot Martin Prokop.
Z ledu na rozžhavený písek. Prokop zahájil další sezonu

Jan Tománek pak musel být převezen helikoptérou do nemocnice a tím pro něj myšlenky na letošní Dakar skončily. „Takhle těžkou nehodu jsem ještě nikdy neměl. Dakar teď vůbec není na pořadu dne. Důležité je, aby byl Jenda v pohodě. Když jsem ho při nakládání do letecké ambulance viděl naposledy, nevypadal vůbec dobře. Teď jde hlavně o něj,“ přiznal tehdy Martin Prokop.