Mimo českých závodníků se na start postavili také musheři (jezdci) z Německa, Polska a Slovenska. „Zlomil jsem rukojeť u hůlky, ale jinak to byl velmi dobrý závod, vyšlo počasí, takže super,“ sdělil své dojmy závodník Pavol Gonda bezprostředně po dojetí do cíle. Byl jedním z jedenadevadesáti účastníků, kteří se do závodu přihlásili. Především sobotní počasí však některým jiným závodníkům zhoršovalo orientaci, v ostrém slunci občas špatně viděli na trať.

Každopádně zájem sportovců o podnik ve Třech Studních byl mimořádný. Do jisté míry jej způsobilo to, že jinde nebyl pro potřeby soutěže adekvátní dostatek sněhu. Ani v zahraničí. „Co se týká kvality tratě a závodu, tak si myslím, že Tři Studně obecně patří k vyhledávaným závodům jak mezi tuzemskými, tak i zahraničními závodníky. Je to jeden z nejlepších závodů v republice,“ uvedl ředitel soutěže Jiří Trnka. Na startu převládali evropští saňoví psi, čistokrevná plemena zastupovali husky a malamuti.

Závod sledovaly desítky diváků stojících v prostoru startu a cíle a také lyžaři, již potkávali spřežení přímo na okolních pláních. „Ani jsem nevěděl, že se závody zrovna jedou. Myslím, že bych na tom uježděném sněhu za spřežením asi jen vlál,“ usmál se běžkař Petr Svoboda z Brna.

Jízda se psím spřežením (mushing) je sport, který vychází z běžné praxe přepravy osob a materiálu v arktických nebo antarktických oblastech. Pro tah byly vždy využíváni psi nenároční a odolní, často totiž dostávali potravu, jen když se podařil dobrý ůlovek.

-----------

Výsledky podle kategorií