„Možná nejvhodnější lokalitu, jistě nejvyšší,“ řekl sekretář svazu lyžařů Petr Graclík. „Každý městský sprint je trochu kompromis,“ dodal Jürg Capol, šéf běžecké sekce Mezinárodní lyžařské federace FIS.

Ano, před dvěma lety na Hradě se okolo tyčily majestátní kulisy, jenže pro lidi v hledišti i pro závodníky na trati bylo těsno. Loni na Výstavišti se zase jelo jen po rovině.

Oba závody nesly název Pražská lyže a pořádala je agentura Kentaura, kde mají hlavní slovo Josef Jindra a Kateřina Neumannová. Teď to bude Ski sprint Praha. „Prostě jsme si chtěli závod ponechat sami,“ říká šéf svazu lyžařů Lukáš Sobotka.

„Mohli jsme to dát vědět dřív, ale jejich smlouva vypršela v dubnu a neprojevili zájem,“ vysvětluje až záříjový termín změn. Kentaura hrozí soudy za vynaložené náklady. „Nabídli jsme zaplacení záloh za hotely nebo Výstaviště. Ale žádné nebyly placeny,“ brání se Sobotka.

Marketinková firma svazu CS Ski pověřila organizací firmu Sport Invest. Ta se dosud zabývala více zastupováním předních sportovců, od fotbalisty Čecha až k rychlobruslařce Sáblíkové. Rozpočet akce se odhaduje na základ okolo 7 milionů korun, další až 4 miliony na show okolo. „Sníh vyrobíme tady, nechceme zatěžovat okolí náklaďáky,“ dodává Graclík.

Běžecký seriál Tour de Ski stále roste. Bohužel z něj vypadl v televizi nejsledovanější závod Zlatá lyže v Novém Městě. „Snažíme se zjednodušit dopravu,“ tvrdí Capol. „Za rok se možná vrátí, uvažujeme i odvojce Harrachov – Jakuszyce.“

Teď se startuje až 1. ledna 2010 v německém Oberhofu. Z Prahy se sune do Itálie, přes nováčky Toblach a Cortinu d´Ampezzo k tradičnímu vrcholu ve Val di Fiemme. Na prémiích čeká rekordních 17 milionů korun.

„Do pořadí Světového poháru se bude počítat zvlášť také každý závod, abychom nenutili závodníky přetěžovat se před olympiádou,“ vysvětlil Capol.

-------------

Ski sprint Praha

4. ledna 2010 Strahov
16.30 kvalifikace, 18.30 finále

Jede se volně, bruslením

Okruh mezi stadiony 1,3 km s převýšením

Umělého sněhu bude asi 1600 m3, vyrobí se na místě

Rozpočet 7 – 11 milionů Kč

Druhý den doprovodné lyžařské programy pro veřejnost

Tour de Ski 2010 začne 1. 1. v Oberhofu, končí 10. 1. ve Val di Fiemme, prémie 17 milionů Kč