VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Také Žďár může nabídnout nadějné běžce

Žďár nad Sázavou – Ačkoliv bývalé okresní město postrádalo klasický atletický oddíl, neznamená to, že by se pod Zelenou horou atletickým disciplínám nevěnovali. Typickým příkladem je sportovní klub Ante, v němž se žákovským běžcům trenérsky věnuje osmašedesátiletý Karel Čermák.

14.12.2017
SDÍLEJ:

Ve Žďáře nad Sázavou mají talentované běžce, které vede trenér Karel Čermák.Foto: Jan Kaláb

Pane Čermáku, co vás vedlo k návratu trénování mladých běžců?
V létě minulého roku jsem navštívil velmi dobře organizovaný běžecký závod v Havlíčkové Borové a nemohl jsem zde přehlédnout početně silně zastoupené dětské kategorie a v nich úspěšné kluky z okolních vesnic. A nejenom na této soutěži, ale například i v seriálu Poháru Běžce Vysočiny, nebo Chotěbořském běžeckém poháru, jsem našel běžecké talenty atleticky zatím neorganizované.

Tam to tedy všechno začalo?
Ano. Napadlo mě totiž sdružit tyto chlapce ve věku od 12 let do malé skupiny, která by se běhu věnovala víc než kondičně a prošla kategoriemi žactva přípravou na takové úrovni, která by nastartovala jejich úspěšný vstup do dorostu. Přípravou necílenou na honbu za medailemi tréninkem den co den na tartanu, nebo v tělocvičně, ale v maximální míře v přírodě a častým závoděním v krosu. A motivačně se nevyčerpat jen během, ale brát ho spíš jako druhý sport a jako sport číslo jedna mít nějaký jiný, nejlépe kolektivní.

Podařil se vám tento cíl v průběhu jediného roku naplnit?
Domnívám se, že se to podařilo. Když jsem měl na sklonku loňského roku celou skupinu pohromadě, objevil se v ní např. úspěšný fotbalista, ale také výborný karatista a ploutvový plavec. Abychom se mohli zúčastňovat nejenom veřejných závodů, ale také soutěží vypsaných Českým atletickým svazem, zaregistroval jsem skupinu pod sportovním klubem Ante ve Žďáře nad Sázavou, kde také bydlím.

Jakých závodů jste se začali zúčastňovat?
V zimním období 2017 jsme se zúčastnili krosových závodů v rámci Brněnského běžeckého poháru a vždy se někdo z kluků umístil na bedně, např. ve Vranovicích, Syrovicích, nebo Modřicích. Do jara jsme vstoupili účastí v Běžeckém poháru mládeže v přespolním běhu, vypsaného KAS Vysočina. Tato soutěž byla rozdělena na tři závody v jarní části (Třebíč, Nové Město na Moravě, Pacov) a na tři v podzimní části ( Chotěboř, Humpolec, Jihlava). Kluci ze skupiny se v ní umístili tak, že Matyáš Ammer celkově vyhrál v kategorii starších žáků, Tomáš Janáček se umístil druhý a Šimon Pertl byl pak čtvrtý v kategorii mladších žáků. Podrobné výsledky této soutěže lze najít na stránkách KAS Vysočina – pohár mládeže.

V létě jste ale asi museli i na dráhu, nemýlím se?
Z krosu na dráhu, tak by se dal stručně charakterizovat program o letních prázdninách. Pouze v tomto období se rozhoduji měřit síly s ostatními atlety z tradičních oddílů na dráze v distancích 800, 1 000 a 1 500 metrů. A kluci „z lesa“ si zde vedli také slušně. Tomáš Janáček zaběhl na mítinku ve Staré Boleslavi 800 metrů za 2:26,00 minuty a Kamil Vařejka za 2:27,11 minuty. Držíme i letos nejlepší časy kraje v běhu mladších žáků na 1 500 metrů, Vařejka časem 5:08,72 minuty a Janáček 5:09,27 minuty. Oba tito chlapci byli za své prázdninové výkony krajským svazem nominováni na mezikrajové utkání ve Vlašimi a tam na konci září zaběhli na tisícovce takové časy, které je řadí na první a třetí místo v tabulce Vysočiny pro rok 2017.

Říkal jste, že se zaměřujete na žákovskou kategorii. Co ale bude následovat, až ji chlapci věkově přesáhnou?
Jak jsem již uvedl, cílem skupiny je projít žákovským věkem zajímavou běžeckou přípravou, během níž se člen rozhodne, zda-li bude pokračovat na vyšší úrovni jako dorostenec přestupem do klubu, kde jsou pro to vytvořeny maximální podmínky. Ve žďárském regionu je to jednoznačně sportovní gymnázium a oddíl v Novém Městě na Moravě. Prvním, kdo letos z naší skupiny přestoupil do tohoto oddílu a zároveň začal studovat na tamějším gymnáziu, je Matyáš Ammer.

Jste otevřeni i novým členům, kteří by měli o běh zájem?
Pro zájemce o členství v naší skupině je třeba minimální věk dvanácti let, aktuálně tedy ročník narození 2006, opravdová chuť běhat a se vším ostatním si poradíme. Nemusíš být jenom ze Žďáru, ale i z okolí. Veškeré informace na e-mailové adrese karel.cermak49@seznam.cz, nebo na telefonním čísle 720 291 079.

Autor: Tomáš Pohanka

14.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den otevřených dveří u příležitosti 65. výročí zahájení zahájení výuky v pracovišti ve Strojírenská žďárské střední průmyslové školy (bývalé odborné učiliště podniku Žďas).
37

Škola oslavila výročí dnem otevřených dveří i plesem

Exoti na prodej.
AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Děti z Křídel budou mít o dva týdny delší prázdniny

Křídla – Na delší volno v letních měsících se mohou těšit děti z Křídel. Kvůli opravě a přístavbě školní budovy se jim totiž prodlouží prázdniny.

Policisté pátrají po dvaatřicetileté ženě z Velké Bíteše

Velká Bíteš – Po dvaatřicetileté Lubomíře Pelikánové z Velké Bíteše pátrají nyní žďárští kriminalisté.

Lyžování bylo v Novém Městě na Moravě oblíbenou zábavou

Nové Město na Moravě - /SERIÁL "JAK JSME ŽILI"/ - V pátek 19. ledna startuje nový seriál Žďárského deníku s názvem Jak jsme žili v Československu. Bude mapovat život lidí z regionu v letech 1918 - 1992. Ve druhém díle prostřednictvím archivních fotografií představíme lyžařské Nové Město na Moravě.

Doma se představí jen Pelhřimov

Vysočina – Hokejové týmy z Vysočiny čeká v sobotu 28. kolo druhé ligy – skupiny Střed. Do konce základní části, která se uzavře poslední únorový den, zbývá ještě devět kol. Vrcholí tak nejen boje o postup do play-off, ale také o co nejlepší postavení před začátkem vyřazovací části.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>