Dvojnásobná olympijská vítězka na pětce Sáblíková před týdnem prožila skvělý vstup do sezony. Na ledovém oválu v Calgary vyhrála závod na 3000 metrů a vykročila ideálně za desátým titulem pro nejlepší ženu SP na dlouhých tratích. V USA potvrdila, že na pěti kilometrech je k neporažení. V místě, kde před čtyřmi a půl lety vytvořila světový rekord (6:42,66), od začátku zajížděla nejlepší mezičasy a odstup od soupeřek neustále zvyšovala. Své osobní maximum ale nakonec nepřekonala. "Na rekord jsem se snažila moc nemyslet, ale v hlavě jsem ho přece jen trošku měla. Ale dobře jsem věděla, že se ke světovému rekordu musí sejít spousta faktorů. Naplánovat se to nedá," uvedla Sáblíková na svém webu.

Již před startem navíc tušila, že podmínky, aby atakovala rekord v USA tentokráte nepanují. "Podle jízdy ostatních holek bylo vidět, že led není nic moc. Já se snažila pětku co nejlíp rozjet. Prvních sedm až osm kol bylo docela v pohodě, ale poslední čtyři přišla trochu krize a bojovala jsem s tím. Přece jen jsme v nadmořské výšce 1500 metrů," podotkla osmadvacetiletá česká reprezentantka. S výsledným časem byla ale spokojená. "Určitě není špatný. Mám radost z vítězství i odstupu na druhou a že to nevyšlo na svěťák, rozhodně neberu nijak tragicky," uvedla Sáblíková, která v sobotu absolvuje v Salt Lake City závod na 1500 metrů, v neděli poté kilometr a závod s hromadným startem.

V divizi B se na pětce blýskla skvělým časem nizozemská rychlobruslařka Carien Kleibeukerová, výkonem 6:45,04 si o deset vteřin vylepšila osobní rekord a byla dokonce rychlejší než vítězka elitní skupiny Sáblíková. Další česká reprezentantka Nikola Zdráhalová ubrala z osobního maxima 13 sekund a časem 7:17,00 obsadila v béčku 19. místo.

"Její čas je bez diskuzí hodně kvalitní a rozhodně bych ho nechtěla shazovat. Na to člověk musí mít výkonnost. Je to holka, která byla na pětce třetí na olympiádě, takže tuhle distanci umí," uvedla Sáblíková na adresu Kleibeukerové. Netušila však, jaké byly v hale podmínky v době, kdy se slabší divize jela. "Uvidíme, až spolu pojedeme na stejném ledě," dodala.

Ve sprintu na 500 metrů si Karolína Erbanová zajela nejlepší čas v závodní sezoně 37,75 a po třech pětistovkách je na průběžné 13. pozici v seriálu. Díky druhému vítězství se ujala vedení v SP Číňanka Čang Chung.

Pavel Kuližnikov se jako první rychlobruslař v historii dostal na pětistovce pod 34 vteřin. Svůj pět dnů starý světový rekord z Calgary vylepšil jednadvacetiletý Rus o dvě setiny na 33,98 sekundy. V sezoně ještě v této disciplíně neprohrál.