Přestože aktuálním tématem je prohlubující se finanční krize, mezi vyhlášenými středisky je o pořadatelství Tour de Ski enormní zájem. „My jsme byli ujištěni, že se Zlatou lyží se do Tour de Ski počítá minimálně do sezony 2012/2013,“ oddechl si předseda organizačního výboru Zlaté lyže Petr Honzl.

Novoměstský sportovní klub však dobře ví, že nesmí usnout na vavřínech. „Nároky FIS stoupají, u nás to je zejména na ubytování. Dalším trendem je závody co nejvíce přiblížit divákům,“ pokračuje Honzl. „Vedení má dokonce v plánu zřídit nějaký prostor, kde by se fanoušci se závodníky potkávali. Mohli by se s nimi vyfotit, požádat o podpis. Uvidíme, jak to ale běžci vezmou,“ říká s mírnou nedůvěrou v novinku ředitelka závodu Zora Honzlová.

Palčivým problémem jsou i finance. Rozpočet 71. ročníku E.ON Zlaté lyže by se měl pohybovat mezi 12 až 15 miliony korun. „Do společného budgetu pořadatelů musíme vložit asi tři a půl milionu korun. Bohužel tuhle částku nám už nepokryje ani příjem z televizních práv. Smlouvy byly podepsány asi před sedmi lety, kdy euro bylo přes třicet korun. Na rozdílu v kurzu teď tratíme nějakých tři čtvrtě milionu korun,“ posteskl si Honzl.

„Požadavky od FIS jsou čím dál tím větší, ale odezva bohužel není. Už se to opakuje třetí rok, všechny peníze si zase budeme muset sehnat sami,“ přidává se manažer Zlaté lyže Jiří Hamza.

V sídle lyžařské federace také panují obavy z klimatických podmínek v srdci Evropy. „Ta hrozba tady je. My jsme ale už nabídli, že když tak vymění závody Tour de Ski za jiné ze Světového poháru. Nám vyhovuje termín v polovině ledna,“ dodává Honzl.

---------------

Výstavba areálu bude pokračovat

Zimní pohled k hotelu Ski při závodech.

Pohled z tribuny na střelnici.

Ski areál pohledem webové kamery na jaře.

Sportovní víceúčelový areál v Novém Městě na Moravě, potažmo jeho zázemí, se v dohledné době radikálně změní. To je jisté, zvláště po přidělení pořadatelství MS v biatlonu v roce 2013.

„Přidělení světového šampionátu v biatlonu považuju za velký úspěch, který ještě nebyl doceněn. Já bych chtěl ještě jednou poděkovat všem, kdo se na úspěšné kandidatuře podíleli,“ říká manažer a ekonomický ředitel šampionátu Jiří Hamza.

„První část je položená, ale čeká nás ještě spoustu práce. Současná infrastruktura je totiž neodpovídající významu akce. Chybí parkoviště, hotely, kvalitní příjezdové komunikace. To je velká slabina Nového Města, naštěstí máme dostatek času, abychom to napravili,“ pokračuje Hamza.

Další injekci potřebuje i samotný areál, přestože je nový. „Nevyhovující jsou servisní buňky a musíme rozšířit i divácké kapacity.“

Pořadatel, jímž je Český svaz biatlonu, chce po krajských volbách oslovit hejtmana. Jednání s radnicí v Novém Městě už začala. „Čekají nás i jednání s vládou, Ministerstvem školství a tělovýchovy a také bychom rádi dosáhli na evropské peníze,“ dodává Hamza.

-------------

Čtěte také: Seriál článků o Tour de Ski v Novém Městě