„Sice jsem získal místo pro Českou republiku, ale za mnou je bohužel velká výkonnostní díra. Takže jsem si ho vybojoval pro sebe. To bych se musel nějak vážně zranit nebo spadnout v letadle, abych do Číny nejel,“ říká Marek Švec.

V klidu tak může zahájit přípravu na největší sportovní svátek. Nemusí ho ani mrzet nepříliš vydařené mistrovství Evropy v Tampere, kde před dvěma týdny skončil jedenáctý.

„Evropský šampionát nedopadl podle mých představ. Lehce jsem si na něm poranil rameno, ale všechno by mělo být v pořádku. Aspoň jsem měl po dlouhé době ostrý start na velké soutěži,“ našel pozitivum zápasník PSK Olymp Praha.

Na měsíc za moře

Hned úvod jeho olympijské přípravy však má velmi zajímavý nádech. Od 5. května ho čeká měsíční kemp v americkém Colorado Springs. „Soustředění bude ve výšce dva a půl tisíce metrů nad mořem, uvidíme co to se mnou udělá. Věřím však, že mi půjde k duhu.“

Z českých zápasníků bude v zámoří sám. „Poletí se mnou pouze Jirka Matýsek, což je můj masér a sparringpartner v jedné osobě. Ostatní kluky totiž čekají v květnu nominační turnaje na olympiádu,“ vysvětluje zkušený už pětatřicetiletý zápasník.

V Colorado Springs nebude pochopitelně sám. „Dorazí tam pochopitelně Američané a zápasníci z okolních zemí. Já dopředu s nikým domluvený nejsem. Když tak to udělám až na místě, ale klidně si vystačím ve sparringu i s Jirkou. Nudit se rozhodně nebudu,“ ujišťuje Švec.

Dlouhou a náročnou přípravu si chce zpestřit i nějakým měřením sil. „Chci jet na turnaje do Polska a Maďarska, ale přesný plán neznám. Bude také záležet na tom, jestli se někdo z kluků se mnou nominuje na olympiádu, nebo ne.“

Právě Peking by měl být vrcholem jeho kariéry. Ve skrytu duše doufá ve zlatou tečku. „Já jsem si dal cíl. Chtěl bych na nějaké velké akci slyšet českou hymnu, kterou by hráli kvůli mně. Je mi jedno, jestli to je na olympiádě nebo mistrovství světa či Evropy,“ zasní se.

Na olympijských hrách, nejsledovanějším sportovním svátku na světě, by to však potěšilo určitě dvojnásob.

KDO JE MAREK ŠVEC
Datum narození: 17. února 1973.
Místo: Havlíčkův Brod.
Výška: 185 cm.
Váha: 96 kg.
Klubová příslušnost: PSK Olymp Praha.
Trenér: Ervín Varga (od 1996).
Úspěchy: MS 1998 (Gävle) a MS 2006 (Kuang-čou) - stříbro, MS 2007 (Baku) – bronz, ME 2004 (Haparanda) a ME 2006 (Moskva) – bronz, MS 2001 (Patras) - 5. místo; ME 2005 (Varna) - 5., MS 2002 (Moskva) - 7., ME 1996 (Budapešť) - 7. (do 90 kg), MS 1999 (Atény) - 8., ME 1997 (Kouvola) - 8., MS 2005 (Budapešť) - 10., vítěz akademického MS 2000 (Tokio). Účast na LOH: 1996 (Atlanta) - 8. místo, 2000 (Sydney) - 18.