Se zhruba 1500 metrů dlouhou tratí si nejlépe poradili oba favorité – Tomáš Havlíček a Martina Jonášová. Plaveckou královnu dvanáctiboje dokázal v absolutním pořadí porazit právě jen mužský vítěz.

„Čenda Paclík první dvoustovku dobře rozplaval, ale pak už jsem plaval sám, byla malá konkurence,“ řekl Havlíček, který měl při neúčasti vítěze posledních dvou ročníků Jana Klementa cestu za vítězstvím hodně usnadněnou.

Největší Havlíčkovou překážkou tak byla špatná viditelnost. Jako lídr se neměl ve vodě podle koho orientovat. „Moc jsem toho neviděl, navíc bójky byly dost malé,“ podotkl 24letý vítěz, který už má ve své sbírce úspěchů i dva bronzy ze světových šampionátů v terénním triatlonu.

Suverénní Jonášová vyhrála červencovou disciplínu už popáté v řadě! „Původně jsem ani nechtěla startovat, ale když jsem viděla statistiky, tak jsem si řekla: To přece musím jít!“ smála se plavkyně, která v posledních metrech o čtyři vteřiny předstihla druhého muže – Leoše Dospěla. „Když jsem ho viděla, řekla jsem si, že ještě musím máknout,“ usmívala se spokojeně.

„Letos dvanáctiboj nehrotím, nechodím na všechny disciplíny, ale pořád jsem v tréninku,“ dodala šampionka dvanáctiboje z let 2005 a 2006.
Vítěznou plavkyni čekala netradiční cena. „Za heroický výkon byla odměněna půlhodinovou adrenalinovou jízdou kolem Medlova na stařičké Jawě 250 s novoměstským Casey Stonerem – Jiřím Pohankou – za řídítky,“ líčil organizátor Žďárské ligy mistrů Jiří Šustr, kterého potěšilo, že všech 53 startujících náročný závod dokončilo.

Výsledky 9. disciplíny ŽLM – dálkové plavání (cca 1500 m): Muži: 1. Tomáš Havlíček 19:54 min, 2. Leoš Dospěl 21:49, 3. Aleš Dospěl 22:41. Ženy: 1. Martina Jonášová 21:45, 2. Hana Gospodaryková 23:17, 3. Zuzana Gemrotová 25:33.