Juniory dnes prověří výprava z Norska, na kterou nemají svěřenci trenéra Vojtěcha Srby nejlepší vzpomínky. V přípravných duelech s nimi totiž prohráli vysokým rozdílem.

„Speciálně proti nim jsme nacvičovali naši defenzivu, abychom lépe bránili jejich nejlepšího hráče na postu pravé spojky. Uvidíme, jak dobře jsme trénovali,“ říká David Šůstek.

Je to sotva rok, co jste dostal pozvánku do juniorské reprezentace. Vzpomenete si ještě na tu dobu?
Vzpomínám si, že jsem byl velice šťástný. Byl to turnaj v Polsku. Hráli jsme s Francií, Polskem a Slovenskem. Pro každého hráče je čest reprezentovat svou zemi.

Váš první ostrý reprezentační start byl hned před domácím publikem. Nesvazovalo vás to?
Na zápasy jsem se hodně těšil, ale musím přiznat, že jsem byl hodně nervózní a nedařilo se mi. Doufám, že to teď bude naopak a můj výkon povede správným směrem. Hlavní ale bude, aby se dařilo celému týmu.

V posledních měsících se vaše pozornost asi ubírá hlavně ke kvalifikaci na MS v Řecku. Jak jste reagoval, když jste zjistil, že se bude hrát opět v Novém Veselí?
Nejdřív jsem byl zklamaný, že se nikam nepodíváme. Mělo se hrát ve Velké Británii, kam jsem se těšil, ale nakonec jsem byl rád, že když už je to v České republice, tak doma ve Veselí.

Reprezentace se v pondělí sešla ve Žďáře nad Sázavou. Jak zatím probíhá příprava?
V pondělí jsme se sešli na oběd. Potom jsme měli dva tréninky. V úterý a ve středu jsme měli taky dva tréninky a večer rehabilitaci. Ve čtvrtek byl už jenom dopolední trénink.

Na co se hlavně trenéři v závěrečné přípravě zaměřili?
Hlavní náplní byl nácvik obrany a rychlého přechodu do útoku. Tomu jsme věnovali v přípravě asi nejvíce času.

A co mimo sportovní aktivity, máte nějaký pevný harmonogram?
Naší hlavní aktivitou je jídlo a odpočinek. (smích)

Ze skupiny postoupí jen vítěz a vy dnes hrajete první zápas s Norskem, s nímž jste v přípravě prohráli. Duel asi hodně napoví o vašich možnostech.
Jsme si toho vědomi. Speciálně proti nim jsme nacvičovali naši defenzivu, abychom lépe bránili jejich nejlepšího hráče na postu pravé spojky. Uvidíme, jak dobře jsme trénovali.

Favoritem skupiny jsou Slovinci, kteří byli třetí na posledním mistrovství Evropy. Jak na ně? Máte možnost sledovat třeba video s jejich zápasy?
Hrajeme s nimi až v neděli. Takže máme možnost se na sebe vzájemně podívat v předchozích zápasech. Sám jsem zvědav, v jaké jsou formě, ale my do toho určitě dáme vše.

Myslíte, že je ve vašich silách postoupit?
Nerad bych předbíhal, ale šance tady je. Postoupit chceme všichni, takže uvidíme, jak se bude dařit. Doufám, že nás dopředu poženou diváci.

Diváci na vás budou hodně zvědaví a poženou vás vpřed. Co byste jim vzkázal?
V Novém Veselí jsou výborní fanoušci a myslím, že dokážou udělat na zápasech fantastickou atmosféru a vlastně budou naším dalším hráčem na hřišti. Všichni se na ně moc těšíme. Vzkázal bych snad jen, ať se naší házenou baví.

---------------

Trenér Srba o Šůstkovi: David do zápasů určitě zasáhne

Nové Veselí – Házenkář David Šůstek má za sebou pestrý sportovní rok. Nastupuje za svůj mateřský klub v I. lize, získal angažmá v extraligové Dukle Praha a probojoval se do juniorské reprezentace, se kterou vyválčil účast na mistrovství Evropy. Nyní před ním a jeho spoluhráči stojí další nelehký úkol – vyhrát kvalifikační skupinu na MS.

Jaké jsou šance na uskutečnění tohoto snu a jakou pozici si vydobyl v reprezentaci? To byly hlavní otázky pro trenéra Vojtěcha Srbu.

David Šůstek se k reprezentaci připojil teprve v loňském roce a hned měl ostrý start na domácí půdě, kde ještě nedostával tolik prostoru.
To si nemyslím. David už na první akci výrazně zazářil a jako nováček se rychle prosadil do mužstva. Například na turnaji v Polsku se mu velmi dařilo. Ale třeba v Lovosicích, kde jsme měli další zápasy, už jeho výkon nebyl tak optimální.

Jak byste s odstupem zhodnotil jeho loňský výkon tady v Novém Veselí?
V domácím prostředí byl divákům hodně známý a jeho výkon to ovlivnilo. Uvědomoval si vážnost situace a byl hodně stažený.
Změnilo se nějak jeho postavení v družstvu od té doby?

V současnosti do týmu bezpochyby patří. Určitě mu pomáhá jeho angažmá v Dukle Praha a uvidíme, co nám ukáže nadcházející kvalifikace. Jakou pozici tedy David v týmu má?
Mezi ním a našimi hráči v současné době není tak velký výkonnostní rozdíl. Takže rozhoduje aktuální sportovní forma, podle níž se budeme rozhodovat o sestavě.

Mohou se místní fanoušci těšit na svého oblíbence v základní sestavě?
Těžko odhadovat. Tyhle věci ještě budeme s Pavlem Pauzou (druhý trenér, pozn. red.) řešit, ale myslím si, že to není rozhodující. Jsem ale přesvědčený, že do zápasu určitě zasáhne.

Jak podle vás celá kvalifikace dopadne?
Nečeká nás nic lehkého. Jednoznačným favoritem jsou Slovinci, kteří byli třetí na mistrovství Evropy. Noři patří mezi širší špičku a třeba my jsme s nimi před dvěma měsíci dvakrát prohráli. Dnešní zápas s nimi může být klíčový pro naše další účinkování. Doufám, že se naším žolíkem stane místní publikum, které nás podrželo už loni v dubnu.

--------------

Program zápasů

PÁTEK: Slovinsko – Velká Británie (15.00), ČESKÁ REPUBLIKA – Norsko (17.00).

SOBOTA: Norsko – Slovinsko (14.00), ČESKÁ REPUBLIKA– Velká Británie (16.00).

NEDĚLE: Velká Británie – Norsko (14.00), ČESKÁ REPUBLIKA– Slovinsko (16.00).

Pozn.: Všechna utkání se odehrají ve sportovní hale v Novém Veselí.