Pět let vydržel rekordní čas Josefa Marečka (14:20 min), než jej loni překonal právě Stuna.

22letý cyklista z Chotěboře zlepšil jeho výkon o více než půl minuty. Tentokrát už útočil na svůj čas. Na horizontu nad Skleným mu časoměřiči naměřili čas o 22 vteřin horší než před rokem.

I tak je jeho výkon druhým nejlepším v osmileté historii soutěže. „Nejdřív jsem měl ze závodu hrozný dojem. V sobotu jsem jel bikemaraton ve Staré Boleslavi, navíc mám novou silničku, ještě jsme si na sebe úplně nezvykli. Ale když se dozvídám, že to byl druhý nejlepší čas vůbec, hned mám lepší náladu,“ culil se vítěz, který sbírá body v českém poháru horských kol a letos už ve Žďáře dokázal vyhrát tradiční závod Horem dolem.

Nestačili na něj ani David Šupka a Lukáš Bradáč, jejichž ztráta byla téměř minutová. „Na startu jsem slyšel, že bych měl vyhrát,“ dodal Stuna.

Roli favorita splnil stoprocentně, přesto mu k úplné spokojenosti něco chybělo. Jeho přítelkyni Alžbětě Havlasové unikl triumf v ženské kategorii jen o 13 vteřin. „Betty byla trošku zklamaná, Letka (Letenská) ji zase zařízla,“ glosoval Stuna. „Ale podle času se hodně zlepšila,“ pochválil partnerku za výkon.

Letenská naopak jen potvrdila svoje cyklistické kvality. „Jela jsem úplně na závěr, ale časy soupeřek jsem stejně nevěděla. Za Počítkami jsem měla krizi, naštěstí foukalo trochu do zad,“ ulevilo se dvojnásobné vítězce dvanáctiboje z let 2004 a 2007.

Letos zatím dost absentuje a obhajoba se jí vzdaluje. „Dřív jsem se programu dvanáctiboje podřizovala, teď už to kvůli práci nejde,“ vysvětluje trenérka lyžařů.

„Na start se postavilo celkem 74 lidí, disciplína se naštěstí obešla bez defektů i zranění,“ bilancoval organizátor Jiří Šustr.

Amatérská lidová soutěž se osmou disciplínou přehoupla do své druhé poloviny. Letos je totiž v nabídce hned šestnáct disciplín, i když se účastníkům s více starty bude do celkového hodnocení počítat jen dvanáct nejlepších výkonů. V létě je na programu ještě červencové dálkové plavání v Medlovském rybníku a srpnový olympijský triatlon na Velkém Dářku.

Výsledky 8. disciplíny ŽLM - časovka Žďár – Sklené (cca 8 km):
Muži: 1. Tomáš Stuna 14:05,2 min, 2. David Šupka 14:59,9, 3. Lukáš Bradáč 15:02,5. 4. Jiří Ročárek 15:22,7, 5. Josef Mareček 15:25,8.
Ženy: 1. Petra Letenská 18:31,2, 2. Alžběta Havlasová 18:44,8, 3. Martina Pelánová 20:03,1, 4. Daniela Procházková 20:57,4, 5. Zuzana Gemrotová 22:25,4.