Z oblastního kola, do nějž nastoupilo šest pětičlenných družstev ze čtyř žďárských škol, vzešel vítězný tým z biskupského gymnázia. Ten nyní čeká účast v krajské soutěži a v případě dalšího postupu také celorepublikový turnaj.

„V piškvorkách nejsem žádný přeborník, nijak často je ani nehraji. Přišel za mnou ale kamarád, zda bych se nezúčastnil turnaje, že se uleju ze školy, tak jsem si řekl, proč ne,“ popisuje osmnáctiletý Vojtěch Žák z gymnázia, kde se soutěž odehrávala.

Podobné důvody mělo zřejmě více přítomných studentů – před začátkem soutěže se mezi sebou vesele bavili, svačili a žádná nervozita na nich znát nebyla. Jen několik dvojic před sebou mělo papír a věnovalo se tréninku.

Vítězové reprezentují okres

„Já jsem toho tedy moc nenatrénoval, hrál jsem jenom párkrát se spolužákem, a ten mě vždycky porazil. Občas si ale dáme nějakou tu hru i ve škole, když je zrovna hodina, která není úplně zábavná,“ přiznává Vojtěch Žák.

Mnohé soutěžící možná zpočátku překvapila pravidla, která se od těch běžných „amatérských“ poněkud lišila. Tato verze pravidel však měla zabránit tomu, aby byl začínající hráč ve výhodě.

Na novinku si studenti rychle zvykli a ponořili se s nadšením do hry. Vítězně z ní vyšla pětice soutěžících z biskupského gymnázia, která už může začít trénovat na další utkání. „Postupující teď čeká krajské kolo, které se odehraje 14. listopadu v Jihlavě. Finále se bude konat v Brně,“ sdělila koordinátorka soutěže Jana Vostalová.

Jana Ševčíková