„Před čtyřmi lety jsme navázali na tradice soutěže, která se v Bystřici předtím konala léta a patřila do soutěží republikového poháru,“ informoval předseda bystřického Sportovně střeleckého klubu Oto Musil. „Od příštího roku by se možná v rámci závodu mohl v Bystřici konat krajský přebor. Uvidíme, jestli to nakonec dopadne,“ dodal Musil.

Tisíce za zbraně

Sportovní střelba nepatří k levným koníčkům. Nákladné jsou nejenom zbraně, ale i speciální oděv a boty, které jsou v rámci celorepublikových klání povinné. „Vzduchovka se dá například pořídit za pět tisíc, ale také za padesát a více. S malorážkou je to podobné. Speciální kabát nebo kalhoty můžou stát klidně přes deset tisíc, boty s rovnou podrážkou třeba tři. Všechno musí být na míru střelce, nikde nesmí nic táhnout, nebo naopak být volné, podléhá to přísným pravidlům,“ vysvětlil Oto Musil.

Patnáctiletý Tomáš Smejkal z Bystřice, který patří k mladým nadějím bystřických střelcům, speciální střeleckou výbavu dostal teprve nedávno. „Všechno mně koupil klub, na republiku se teprve chystám. Puška, kterou teď mám, stála asi dvacet tisíc,“ sdělil Tomáš Smejkal, který si z krajských přeborů dovezl jak stříbro, tak už i zlato.

Tomáš střílí déle než čtyři roky; nejdříve v Orlu, potom ve střeleckém klubu. „Zbraně mě přitahovaly od malička. Rodičům se to ale nejdříve vůbec nelíbilo, protože se jim to zdálo nebezpečné. Pak se ale přišli podívat a uklidnili se,“ vysvětlil Tomáš.

Střelci trénují minimálně jedenkrát týdně, mohou samozřejmě i častěji, a to nejenom na střelnici. Výjimkou prý není ani trénink doma v obýváku. „Trénink je hodně důležitý, ale závody samy o sobě jsou také o psychice. Když se člověk zaměří jen na to, že prostě musí vyhrát, může to mít i opačný efekt. Stalo se mi třeba, že jsem přijel na závody hodně unavený a měl v hlavě jenom to, že musím odstřílet, abych se mohl jít vyspat. A měl jsem výborné výsledky,“ popsal Tomáš Smejkal.

Nadějný střelec se v současné době připravuje na profesi barmana a číšníka ve Střední gastronomické škole Adolpha Kolpinga ve Žďáře nad Sázavou. „Budoucí povolání zatím neřeším. Střílet zatím hodlám sportovně, a pak se uvidí podole výsledků. Když se mi bude dařit, třeba ze mě jednou bude profesionál ve střelbě. To je ale ještě daleká budoucnost,“ dodal Tomáš .