K účasti na olympiádě má momentálně nejblíže jihlavský judista Lukáš Krpálek. „Naše kvalifikace už odstartovala před časem. Body do jarního mistrovství Evropy, kde jsem skončil pátý, se počítaly s polovičním koeficientem, po ní z turnajů Světového poháru už jako stoprocentní. Jsem rád, že se mi třikrát povedlo vyhrát, už teď bych měl mít tak pětadevadesátiprocentní jistotu,“ tvrdí Krpálek.

Talentovaný mladík však spřádá ambicióznější plány. „Chtěl bych být ve světovém žebříčku do osmého místa, abych se na začátek vyhnul těm největším favoritům. Proto bych byl rád, kdyby se mi podařilo uspět na blížícím se mistrovství světa,“ dodává.

Účast v Londýně by neměla utéci Petru Svobodovi, překážkáři z Budišova na Třebíčsku. Svoboda je semifinalista z Pekingu, splnit limit by měla být pro něj hračka. Má to však jedno velké „ale“.

„Tuhle letní sezonu jsem promarodil. Poranil jsem si šlachu na chodidle, a proto jsem musel vypustit i mistrovství světa v Tegu. Chci se dát zdravotně do pořádku, abych byl v Londýně připravený podat co nejlepší výkon,“ říká přesvědčivě. Svoboda je však magnetem na problémy, zdravotní lapálie šestadvacetiletého atleta trápí od začátku kariéry.

Zdravotní problémy přibrzdily i jihlavského plavce Tomáše Fučíka. Ten na jaře bojoval se zákeřným virovým onemocněním, a když už se dal do pořádku a chystal se pomalu na světový šampionát do Šanghaje, tak měl úraz a skončil s rukou v sádře. „Tohle nebyla dobrá sezona,“ povzdechl si a dodal: „Musím se dát do kupy a věřit, že ta příští bude o hodně lepší.“

Největší olympijské zkušenosti ze sportovců z Vysočiny má bezesporu havlíčkobrodský zápasník Marek Švec. Pokud projde kvalifikačním sítem, tak mu bude příští rok už devětatřicet let a bude to jeho čtvrtá olympiáda.„Původně jsem už chtěl po Pekingu skončit, ale tam mi medaile doslova proklouzla mezi prsty. Hodně dlouho jsem to rozdýchával a nakonec jsem se rozhodl, že to ještě zkusím. Klíčové bude pro mě mistrovství světa,“ říká zkušený borec.

Medailisté vybojují účastnické místo pro svou zemi, v českém řecko-římském zápase však není příliš velká konkurence, takže by si ho Švec vybojoval pro sebe.

Co se týče kolektivních sportů, tak na tom Češi nejsou moc dobře. Největší šanci mají basketbalistky, se žďárskými odchovankyněmi Evou Vítečkovou a Markétou Bednářovou.

-------------

Kdo se může ucházet o Londýn

ATLETIKA – Petr Svoboda
Patří mezi top překážkáře. Limit by měl splnit hravě, pokud bude zdravý.

BASKETBAL
– Eva Vítečková, Markéta Bednářová
Pokud zvládnou Češky kvalifikaci, tak by Vítečková chybět neměla, u Bednářové bude záviset na návratu po mateřské dovolené.

DRÁHOVÁ CYKLISTIKA
– Jarmila Machačová
Světelská dráhařka má medaile z velkých akcí. Šance jsou více než slušné.

JUDO
– Lukáš Krpálek, Alena Eiglová
Krpálek má nominaci skoro v kapse, u Eiglové by se jednalo o příjemné překvapení.

PLAVÁNÍ
– Tomáš Fučík
Jihlavský plavec už olympijskou atmosféru okusil. Pořád se zlepšuje, Londýn by se ho měl týkat.

ZÁPAS ŘECKOŘÍMSKÝ
– Marek Švec
Zvládne Švec počtvrté se kvalifikovat na LOH a splnit si medailový sen?

ŽOLÍK
. Překvapí někdo jiný?