Pozitivně se dají hodnotit jen sobotní výkony benjamínků výpravy, Jessiky Jislové a novoměstského zástupce Lukáše Dostála. V neděli se bezchybným střeleckým výkonem blýskla juniorka Eva Puskarčíková, ale pomalejší běh ji odsoudil na patnáctou pozici. Ostatní buď nepřesvědčili, nebo propadli.

„Podmínky byly dnes dobré, lyže jely skvěle, ale totálně jsme to dneska zvorali na střelnici,“ naštvaně si ulevil v mixzóně Michal Krčmář po nedělním stíhacím závodě. On jediný z českých juniorů měl totiž po sobotním sprintu šanci na úspěch. Jenže deset trestných kol ho poslalo do výsledkového propadliště.

Z juniorského výběru tak měla důvod k radosti pouze Eva Puskarčíková. Díky nedělní bezchybné střelbě si polepšila o osm pozic. „Já jsem byla spokojená už se sobotním výsledkem. Při mém pomalejším běhu byla střelba klíčová. Z nuly mám obrovskou radost. Při poslední položce jsem byla přesvědčená, že třetí rána nespadne, ale z reakce diváků jsem pochopila, že mám štěstí,“ smála se sympatická závodnice z Harrachova.

„Nevím, co na to říct. Letos jsme vystříleli nábojů jako nikdy jindy. Musíme si všechno rozebrat a věřit, že se to zlomí ve vytrvalostním závodu,“ kroutil hlavou kouč Vlastimil Vávra starší.

Boj o medaile se tedy Čechů netýkal, ten přenechali tradičním velmocím. Svou převahu v dorosteneckých kategoriích dokázali Rusové. Díky Maximu Cvetkovovi a Jekaterině Zubovové získali všechna čtyři zlata, k tomu přidali ještě další čtyři bronzy. Pouze Nor Vetle Sjastad Christiansen a Francouzka Anais Chevalierová jim dokázali vzdorovat.

Zatím největší osobností šampionátu je Italka Dorothea Wiererová, která už dokázala v Anterselvě bodovat ve Světovém poháru. K sobotnímu prvenství přidala zlato i v nedělním pursuitu. „V sobotu se mi jelo výborně, cítila jsem se klidně i na střelnici. Ani mě tedy moc nepřekvapilo, že jsem tak jasně vyhrála. To dnes to bylo úplně jiné. Cítila jsem se hodně unavená, nohy mi tolik nešly.“

Přiznala, že byla i nervózní a o zlato se hodně bála. „Na čtvrté střelbě jsem zapochybovala, jestli vůbec vyhraju. Naštěstí to Alexandra pokazila,“ uznala sympatická Italka, která měla na každé položce jednu chybu.“ „Zkusila jsem to risknout a rychle zastřílet. Nevyšlo to, musím na sobě ještě hodně pracovat,“ reagovala stříbrná Ruska Alexandra Alikinová.

Ze soutěží juniorů putují obě zlata do Německa, zásluhou Toma Bartha a Johannese Kühna. Ty v obou závodech doplnil na pódium Francouz Ludwig Erhart.

-------------

Z náhradníka se stal nejlepším Čechem

Nové Město na Moravě – Čekal až do poslední chvíle, do konečné nominace se vešel s odřenýma ušima. Tenisově řečeno jako „Lucky Looser“, protože ho na mistrovství světa dorostu posunuly zdravotní komplikace Tomáše Vojíka.

Přesto nakonec v sobotním sprintu dopadl z českého kvarteta nejlépe, v cíli se Lukáš Dostál po jediném absolovaném trestném okruhu radoval z 21. místa. „Škoda, že mi už docházely síly, po druhé střelbě jsem byl totiž na děleném patnáctém místě. Ale i tak to je super,“ tvrdil šťastný Dostál.
K velmi dobrému výkonu ho nabudili diváci. „Byli super, hrozně moc mi pomohli,“ ocenil podporu sedmnáctiletý reprezentant, který hned v prvním velkém závodě své kariéry hodil nervozitu za hlavu: „Nebyl jsem nervózní ani na druhé střelbě. Trenér (Vlastimil Vávra – pozn. autora) mi poradil, abych se hlavně soustředil na dýchání a že to přijde.“

Dostál se při tom biatlonu věnuje teprve třetím rokem. „Dříve jsem byl atlet, soustředil jsem se hlavně na střední běžecké disciplíny. Na patnáctistovce mám rekord 4:17. Běhal jsem i osmistovku a tři kilometry, ale to už nebylo ono.“

V biatlonu i za krátkou dobu tak dosáhl zatím životního výsledku, druhý solidní počin přidal o den později. Sice si pohoršil na třicátou příčku, přesto byl z českých dorostenců opět nejrychlejší. „Chtěl jsem se odrazit opět od dobré střelby, moje postavení šlo klidně do patnáctky a možná i desítky vylepšit, ale tři chyby v první ležce to zhatily.“