Domácí hráči dvakrát pokořili úřadujícího mistra republiky a po třetím kole si udrželi neporazitelnost. Start do letošního ročníku vyvolává vzpomínky na historicky první extraligovou sezonu před několika lety, v níž tehdejší parta Spartaku vyhrála základní skupinu.

 

V. MEZIŘÍČÍ – JMP BRNO 3:1 a 3:2

Cesty k výhrám ovšem nebyly zdaleka jednoduché. První zápas začali domácí zakřiknutě, hodně kazili, nedařil se jim servis a bylo logické, že se po závěrečném hvizdu radoval soupeř. Ten se ujal vedení i ve druhém setu, ale pak už přišly chvíle velkomeziříčské družiny.

Od stavu 5:5 se jí začalo dařit podání, zbavila se nervozity a vložila do hry hodně srdíčka. Její polovina hřiště byla najednou neprodyšně zaplněná, žádný míč nebyl ztracený a Brňané měli problém složit míč. Nejlépe novou situaci dokumentoval nejzkušenější brněnský hráč Libor Leikep.

Ten prošel několika reprezentačními výběry a nastupuje i v týmu extraligových mužů. Na Vysočině se mu však nevedlo. Pokud míč po jeho útoku neskončil v bloku či v autu, vracel se většinou okamžitě zpět, což hvězdu soupeře očividně deprimovalo. V hale, na palubovce i v hledišti vládla skvělá atmosféra, hráči i diváci si utkání užívali, body a posléze i vítězné sety zdánlivě jednoduše přibývaly a závěr úvodního souboje se změnil v exhibici velkomeziříčských barev.

Neuvěřitelný obrat

Teprve v odpolední odvetě se však začaly dít věci. Brno nastoupilo naprosto nepoznamenané dopoledním debaklem a školilo domácí borce z volejbalové latiny. Jejich nápor začínal nejmocnější zbraní současného volejbalu - podáním.

Servis na riziko reprezentantům moravské metropole vycházel. Bloky, ty byly vždy jejich parádní disciplínou, a tak nebylo divu, že se jim v závěru setu podařilo vyhnat z kurtu téměř celou základní sestavu domácích. Druhá sada byla z pohledu Spartaku mnohem lepší. V koncovce se však opět suverénně prosadil soupeř.

Za stavu 0:2 už měli velkomeziříčští borci nůž na krku, ve chvíli nejtěžší však oprášili poznatky z dopoledního klání. Servis, blok a především výborné pole, to byly v těchto chvílích jejich hlavní trumfy, díky kterým začali pomalu získávat převahu. Oba celky se několikrát vystřídaly v jedno až dvoubodovém vedení, těsně před koncovkou se však domácí odpoutali o tři body (20:17) a tento náskok dokázali dotáhnout až k získání naděje 1:2.

Poté se zápas začal vracet do dopolední idylky, Velké Meziříčí napohled lehce přehrávalo frustrovaného soupeře, který ztrácel půdu pod nohama, prohrál čtvrtý a hodně odevzdaně i rozhodující pátý set.

Výhra vždy potěší, ale dokonale otočit skóre proti úřadujícímu mistru republiky, to se nepodaří každý den. „Každý souboj s Brnem je hodně prestižní a určitě nejenom pro nás, takže jsem pochopitelně moc a moc spokojený. Na některých hráčích jsem od začátku viděl, že jsou pro vítězství schopni udělat všechno, takže s motivací jsme neměli žádný problém. Je výborné, že máme i po tomto kole plný počet bodů, ale do konce soutěže zbývá ještě hodně zápasů. Za týden mají kadeti první turnaj v České Třebové, máme letos úplně nový celek, uvidíme, jak se nám povede start,“ mírnil euforii trenér Spartaku Zdeněk Pekař.

Sety: -19,15,18,12 a -13,-22,22,16,10. Velké Meziříčí: Barák, Kadlec, Vrána, Trojan, Šesták, Málek, Novotný, Šimek, Kliment, Kučera, Procházka a Veselý.