Žďárská rychlobruslařka Martina Sáblíková se navenek usmívala. Uvnitř však klidná nebyla. V noci ze soboty na neděli nemohla usnout.

„Ještě ve dvě ráno jsem byla vzhůru. Čtyři hodiny jsem koukala do stropu,“ popisovala Češka na konci vícebojařského víkendu.

S poněkud svérázným řešením přispěchal na pomoc kouč Petr Novák. „Prášek na spaní jsem neměl, tak jsem jí dal panáka jägermeistera,“ přiznal.

Rušno bylo i v nizozemském táboře. Obhájkyně zlata Ireen Wüstová se po prvním dni těžko smiřovala s porážkou od krajanky Paulien van Deutekomové. V šatně vztekle házela bruslemi a plakala.

Chudák Pechi!

Snad nejvíce hořkou příchuť ovšem měl šampionát pro pětinásobnou olympijskou vítězku Claudii Pechsteinovou.

Na rodačku z Berlína zbyla jen sedmá příčka. Doslova tak dostála svému příjmení, které v překladu znamená smolný kámen. „Totálně jsem to zvorala. Technicky jsem jela zle,“ povzdechla si a rukou naznačila, že si podřízne krk.

Sáblíková ji navíc včera na trati 5000 metrů obrala o poslední traťový rekord, který na světových oválech držela. „Chudák Pechi. Ale po závodě mi přišla pogratulovat, snad je všechno v pořádku. I když chápu, že je zklamaná,“ říkala Sáblíková.

Zklamání společně s Pechsteinovou prožívalo celé sportovní Německo. Němky vládly světovému čtyřboji od roku 1982. Od té doby jen pětkrát přišly o zlato a pokaždé stály přinejmenším na stupních vítězů. Letos poprvé ne.

Ani Česko tentokrát neslavilo medaili. Sáblíková však bude v březnu v Naganu obhajovat dvě světová zlata na dlouhých tratích. „Na pětce to, doufám, vyjde.“

Teprve v Japonsku má nadejít její zlatý čas. Kdo ví, třeba pomůže opět i jägermeister.

Sáblíková dál vládne pětce
Žďárská rychlobruslařka Martina Sáblíková udržela neporazitelnost, která trvá téměř patnáct měsíců.
Na světovém šampionátu ve čtyřboji na trati 5000 metrů znovu deklasovala svět.
Čas 6:59, 26 však v celkovém součtu víceboje stačil na páté místo.


Martina Sáblíková