Před slušně zaplněnou ČEZ arénou v Pardubicích sklidil potlesk na otevřené scéně i odchovanec žďárského basketbalu Tomáš Šoukal.

Šestnáctiletý žďárský odchovanec na šampionátu šestnáctiletých odehrál celkem 87 minut, na konto si připsal 20 bodů, 15 doskoků, 4 bloky a 2 asistence. Jeho výkony na šampionátu si pochvaloval i jeden z nejúspěšnějších českých mládežnických trenérů Jan Procházka. „Myslím si, že Šoukal by si zasloužil víc minut na hřišti, protože z mého pohledu nezkazil vůbec nic a pro tým byl velkým přínosem. Rostl zápas od zápasu. Má v sobě obrovský potenciál a za dva roky může být hvězdou tohoto týmu,“ glosuje výkony žďárského odchovance pardubický kouč. „Pochvala vždycky potěší. Když je to od trenéra, který mě vede v klubu, je to ještě lepší,“ reaguje s úsměvem Šoukal.

Tomáši, máte evropské stříbro, jaký je to pocit?

Je to fantastické, výborný pocit. Nestává se to každý den. Pořádně si to ještě nedokážu uvědomit, že jsme na něco podobného dosáhli. Je to prostě obrovský a fantastický zážitek, rozhodně můj největší v životě. (úsměv) Bylo to neuvěřitelný, jeden velký sen, který pořád a pořád pokračoval.

Ve finále jste dal jeden koš, ale ten stál za to. Míč jste si prohodil za zády a pak zakončil. Nebylo to trochu troufalé?

Ani bych neřekl. Věřil jsem si, že protihráče obehraju, a prostě to vyplynulo ze hry. Vyšlo to.

Odehráli jste fantastický turnaj. K úplnému vrcholu chyběl jen kousíček. Nemrzí to?

I druhé místo je parádní úspěch, jak už jsem říkal, nestává se to každý den. Na nás se možná projevila trochu větší únava než u Chorvatů. Turnaj byl hodně náročný a všichni byli unavení, soupeř se s tím vypořádal o něco lépe. Parádní zápas odehrál také nejlepší hráč Chorvatů Hezonja, který ukázal, že je výborný basketbalista.

Vaši spanilou cestu sledovalo i poměrně dost diváků, nejdříve v pardubické hale V Ráji či poté v ČEZ aréně. Parádní atmosféru jste si určitě užívali?

Fanouškům, kteří nás podporovali, patří určitě velké poděkování. Bylo jich fakt hodně. (smích) Před podobnou kulisou jsem ještě nikdy nehrál, atmosféra byla výborná.

Na šampionátu jste nejen vybojovali stříbro, ale i účast na mistrovství světa, které je příští rok v Litvě. To bude pro vás asi velká motivace do další práce?

Je výborné, že jsme se tam dostali. Bylo by výborné si v Litvě zahrát. Doufám, že mi to vyjde, udělám pro to v nadcházející sezoně všechno.