Ke třetímu, klíčovému duelu, nastoupily v úterý české basketbalistky na mistrovství Evropy. V Lotyšské Ljepaje hrály o bytí a nebytí.

Po prohrách ve skupině A se Španělskem a Slovenskem musely k postupu do další fáze turnaje porazit outsidera z Ukrajiny. A to se nakonec povedlo, Češky díky velkému obratu v posledních vteřinách zvítězily 79:77.

Svěřenkyně trenéra Milana Veverky ale v úvodu duelu nevěřily svým očím. Ještě než se stihly na palubovce rozkoukat, ve žlutém hrající soupeř měl k dobru čtrnáctibodový náskok.

Stejně tak rychle, jak se dostaly ke stavu 4:18, se ale český tým dokázal oklepat. Šňůrou jedenácti bodů v řadě se dostal do kontaktu a první čtvrtinu nakonec dovedl ke smírnému skóre 21:21.

Jenže zápas jako na houpačce pokračoval dál. Češky se sice dostaly zásluhou přesné ruky Terezy Peckové podruhé v utkání do vedení, ale pak přišel další kolaps.

Nepřesná střelba a horší pohyb byly příčinou dalšího trháku Ukrajinek. O poločase tak na světelné tabuli svítil stav 31:41 z pohledu českého výběru. I přes nepříznivě se vyvíjející stav se dalo čekat, že se Češky v pro ně klíčových dvaceti minutách šampionátu porvou o výhru, ale nevyzrálý tým zpočátku naděje nenaplnil.

Ukrajinky dál dominovaly ve střelbě, když soupeře vůbec nepustily do podkošového prostoru. Jejich náskok tak stále především díky střelecky disponovaným Gorbunovové a Ogorodnikovové pomalu narůstal a před poslední čtvrtinou byl již třináctibodový.

Nemilá představa překvapivého konce již v základní skupině se tak začala pomalu naplňovat. Český tým ale zvedl prapor v polovině poslední části, kdy se díky dvěma šestkám nadprůměrně hrající Markéty Bednářové dotáhl na rozdíl pouhých tří bodů. Trefa Kateřiny Bartoňové dvě minuty před koncem znamenala snížení dokonce na 71:73.

Dvaačtyřicet vteřin před koncem pak trefila výtečná Pecková trojku a skóre bylo rázem srovnané na 75:75. Ukrajinky poté za nerozhodného stavu držely míč a mohly útočit prakticky až do závěrečného hvizdu. Jenže právě v tu chvíli udělaly chybu při rozehrávce, míč vypíchla Jana Veselá, která byla zastavena jen za cenu nesportovní chyby.

Veselá osm vteřin před koncem proměnila obě šestky a Češky rázem vedly 77:75. Další dvě šestky vzápětí proměnila Eva Vítečková a bylo rozhodnuto

Po infarktové výhře 79:77 se tak české reprezentantky s mistrovstvím neloučí a do osmifinálové fáze postupují spolu se Španělskem a Slovenskem.

Skupina A: Česká republika – Ukrajina 79:77 (21:21, 31:41, 44:57)

Nejvíce bodů: Vítečková 16, Pecková a Bednářová po 15, Veselá 11 – Ogorodnikovová 23, Gorbunovová 21, Birjuková 14, Kochubejová 9. Trestné hody: 11/9 – 21/17. Fauly: 22:14. Trojky: 8:10. Doskoky: 38:35.

Česko - Rozehrávačky: Bednářová, Bartoňová, Elhotová, Borecká. Křídla: Veselá, Vítečková, Pecková, Zohnová. Pivotky: Kulichová, Hartigová, Rejchová, Maňáková.

Ukrajina - Rozehrávačky: Kočubejová, Šarovková, Birjuková, Dubrovinová, Ščipakinová. Křídla: Gorbunovová, Krasnikovová, Malašenková, Ogorodnikovová. Pivotky: Běrežinská, Aljoškinová, Žeržerunovová.