Závod Skiman má tak za sebou šestý ročník. „Závodem chceme připomenout začátky běžeckého lyžování na Vysočině, proto startují všichni účastníci na historických lyžích a v dobových kostýmech“, řekl hlavní organizátor závodu Pavel Kusý.

Cíl závodu byl tradičně v obci Račín, kde unavení závodníci nabírali sílu v tamním hotelu u občerstvení a muziky.

Vítězi tohoto vyčerpávajícího závodu se stali Jiří Sláma spolu s Tomášem Šimečkem starším ve shodném čase 46,22 minut. Z žen první příčku obsadila Lea Šimečková v čase jedna hodina a šestnáct vteřin. „Tak jako v každém ročníku zvítězila ale především dobrá nálada a chuť udělat něco pro své zdraví“, dodal Pavel Kusý.

Skiman především připomíná historii běžeckého sportu v Česku. První lyžařské závody konané na našem území se uskutečnily již v roce 1893 v Kozinci u Jilemnice a 2. února 1910 se poprvé závodilo i v baště běžeckého lyžování na Vysočině - v Novém Městě na Moravě.

V roce 1926 se poprvé stalo Nové Město na Moravě dějištěm mistrovství republiky s mezinárodní účastí, kde se závodníci utkali v běhu na lyžích na trati dlouhé 18 a 50 kilometrů.

Rok 1934 byl již ve znamení prvního oficiálního ročníku závodu O zlatou lyži Českomoravské vysočiny, který se řadí mezi nejstarší tradiční lyžařské běžecké závody na světě.

MILAN ŠUSTR