Trenér Vlastimil Vávra nominaci nezměnil a vsadil na stejnou čtveřici jako v předchozích rychlostních disciplínách. „Já jsem s ním o tom mluvil hned po nominaci, i s jeho trenérem Jirkou Žákem. Michal má jasnou pozici pátého závodníka, nasadit můžeme jen čtyři.“

Přesto český kouč připustil, že by se Žák právě v individuálním závodě prosadit mohl. „On je takový tempař, není to žádný výbušný dynamický typ a je i ve střelbě relativně stabilní. Proto by mu vytrvalostní závod seděl. Ale není o nic víc lepší, než třeba Vlasta Vávra nebo Ondra Exner. Tím, že z té první čtyřky nikdo vyloženě nepropadá a všichni se cítí dobře, dostanou šanci i v tomto závodě.“

Žákovou nadějí bylo jedině to, kdyby někdo z jeho reprezentačních kolegů nominace odřekl, a nebo by se necítil zdravotně v pořádku. „Existovala varianta, že by si Michal Krčmář mohl po střeleckém výpadku psychicky odpočinout,“ tvrdí Vávra.

Nicméně nominace je hotová, Češi se soustředí na poslední individuální závod. „Sen každého trenéra i závodníka je dostat se do Top Ten. Zatím se nám to nepodařilo, naše nejvyšší ambice budou asi až ve štafetě. Na poradě jsme se proto s klukama dohodli, že se zaměří ve vytrvalostním závodě především na střelbu. Není tam třeba tolik chvátat, ať si dají čas se tam srovnat a zkusí střelbu zvládnout. Kluci jsou střelecky vyrovnaní, a když se někomu podaří zastřílet, mohl by udělat i celkový dobrý výsledek. Cíl tedy není konkrétní umístění, ale aby se kluci chytili střelecky,“ dodává Vávra.

„My máme kluky běžecky vyrovnané, proto vsadíme na osvědčené kvarteto. Pokud se jim podaří dnes nastřílet nějakou nulu, jejich sebevědomí hned stoupne a to bude pro štafetu jen dobře,“ vyjádřil se trenér už i k poslednímu sobotnímu závodu.