Soustředění pro věkové kategorie od mladších žáků po juniory vyvrcholí v sobotu přeborem, z něhož vzejde přeborník České obce sokolské (ČOS) pro rok 2007. „Na konci léta je docela těžké znovu se začít hýbat. Ale už se těším na soutěžení a na cestování po různých městech i zemích,“ přiznala téměř dvanáctiletá členka bystřického šermířského oddílu Zuzana Bukáčková.

Ta je současnou mistryní České republiky v šermu fleretem v kategorii do 12 a do 15 let. „Ostrá“ sezona začne šermířům 1. září. „Teď děti takzvaně nabírají objemy. Běhají dlouhé tratě, získávají fyzickou vytrvalost, rozvíjí dynamičnost a rychlost,“ vysvětlil Vlastimil Kurfürst, pořadatel akce a zároveň předseda šermířského oddílu při TJ Sokol Bystřice nad Pernštejnem.

Vlastní specializace šermířů je v tuto chvíli na druhém místě. „Práce s čepelí, trénink ve dvojicích nebo školení s trenérem se provádějí přímo v sezoně,“ doplnil Kurfürst.

Mladí nadšenci se do bystřické sportovní haly sjeli z celé republiky. Třífázový trénink začíná každý den v 9 hodin. „Děti se připravují zábavnou formou: hrají na honěnou, soutěží, večer si zahrají fotbal s trenéry. Nechybí ale ani výklusy na několik kilometrů a strečink,“ popsal program pořadatel soustředění.

Šermíři poměří síly v sobotu v 9 hodin. „Soutěžit může každý, ale přeborníkem ČOV pro rok 2007 se stane pouze člen TJ Sokol. Hala bude přístupná široké veřejnosti,“ pozval Vlastimil Kurfürst.