Martina Sáblíková s Karolínou Erbanovou o víkendu v Koreji hlasitě daly najevo: „Jsme tady a máme hlad!"

Může Česko za rok slavit olympijské medaile dvou rychlobruslařek? Může se k Sáblíkové, která se na bálech pod pěti propojenými kruhy protančila už k pěti plackám, přidat i Erbanová?

Proč ne, po povedeném mistrovství světa na jednotlivých tratích to není nereálné: Sáblíková si díky dalším dvěma medailím pojistila pozici legendy (byla ještě šestá na patnáctistovce), spinterce Erbanové se tleskalo za dvě umístění těsně pod pódiem.

„Víte, že jsem se kouzelně dojala? Normálně jsem měla v očích slzy," líčila Sáblíková po sobotním vítězství na pětikilometrové trati. Mimochodem, na MS byla na pětce nejrychlejší už podeváté za sebou. „Soupeřky mě nahánějí a pomalu si pomáhají, aby mě porazily, ale já to zase zvládla. Nevím, jak dlouho mi to ještě může vydržet, proto to teď strašně prožívám."

Když jí loni v létě arbitráž zatrhla start v cyklistické časovce na olympiádě, chodila po Riu bílá jako stěna a čišelo z ní zklamání. Jaký kontrast proti sobotě, kdy po zlaté jízdě na pětce v euforii vyskočila na stupně vítězů a zaťala dlaně v pěst.

Královnu Martinu v Kang-nungu neohnulo nic. Nezastavila ji těsná čtvrteční porážka na trojce, kde se musela smířit se stříbrem, neotrávily ji hodinové cesty z hotelu na halu ani dlouhé sobotní čekání na start milované pětky: los ji poslal až do poslední rozjížďky.

Byla pod tlakem, protože nezvykle mnoho protivnic zvládlo zajet pod sedm vteřin. „Nedivte se. Olympiáda je za rohem a holky se zlepšují," citoval Sáblíkovou její web.

Mise Korea ukázala, že ani v necelých třiceti neztrácí žízeň. Sama to komentuje takhle: „Čím jsem starší, tím je to pro mě krásnější."

A Erbanová? „Odjíždím spokojená," řekla pro ČTK. K dokonalosti chyběla snad jen placka: na pětistovce byla čtvrtá, na kilometru pátá. Na obou tratích zajela nejlepší čas sezony.

„Je fajn, že dokážu mít dobré závody i na ledě, na kterém jsem ještě někdy nebyla," vyprávěla.

I tohle byl důležitý moment: obě Češky neletěly na druhý konec světa natěšené, třeba Sáblíková byla v Asii už potřetí v sezoně. Ale vynechat MS? To by byl nezodpověděný hazard; bylo nutné si nový ovál osahat na vlastní kůži, aby dámy jely za rok na olympiádu najisto.

Test oběma slečnám vyšel, i když 24letá Erbanová po čtvrtém místě na pětistovce tvrdila: „Byla jsem šťastná i smutná zároveň. Netušila jsem, že je to vůbec možné."

Bude za rok v Koreji jen šťastná? Po odchodu do Nizozemska už je v Heerenveenu jako doma, v lednu se stala evropskou šampionkou ve sprintu a nabrané sebevědomí prodala na Světovém poháru v Berlíně i v Kangnungu. „Od zlatého mistrovství Evropy jdu nahoru, věřím si víc a víc."

I tahle slova naznačují, že by českým rychlobruslařkám mohlo být za rok na olympiádě veselo.