Dalo by se říci, že ve čtyřboji o víkendu v Budapešti deklasovala rychlobruslařskou Evropu, taková byla její převaha navzdory nezdaru v úvodní pětistovce. Z evropského čtyřboje má už čtyři tituly, stejně jako kdysi slavná Němka Friesingerová. Jen další Němka Niemannová jich má víc osm.

Bude tak Sáblíková dominovat i nadále?

Výsledky z Budapešti by takovému tvrzení nahrávaly. Ale jednoduché to mít rozhodně nebude.

„Byla jsem silná i tady. Ale nejsem typem závodnice, který by byl ve venkovních podmínkách tak dobrý jako Martina. Při světovém mistrovství v moskevské hale to bude jiné, tam by rozdíly neměly být tak velké,“ nechala se slyšet velká favoritka Ireen Wüstová z Nizozemska, která v Budapešti skončila až třetí.

S tím vzápětí Sáblíková před zahraničními novináři souhlasila: „Nebudu v Moskvě největší favoritkou, protože tam bude i Ireen mnohem nebezpečnější,“ líčila čtyřiadvacetiletá Češka.

Navíc k silnému evropskému triumvirátu Sáblíková-Pechsteinová-Wüstová přibude i favoritka z největších Kanaďanka Nesbittová, letos kralující trati 1500 metrů a zároveň i výborná sprinterka a solidní vytrvalkyně.

Právě Moskva je dalším cílem Sáblíkové. Světovou mistryní ve čtyřboji může být potřetí a dát zapomenout na loňský pád v Calgary, který ji srazil na bronzový post.

V březnu pak může pošesté v řadě vyhrát Světový pohár na dlouhých tratích. A koncem března přidat při na mistrovství světa na jednotlivých drahách v Heerenveenu další tituly k dosavadním pěti z tohoto šampionátu.

Ale vše směřuje až k olympijskému Soči. „Tam bych chtěl od svých svěřenkyň pět medailí,“ prozradil Petr Novák, kouč Sáblíkové i skvělé sprinterky Karolíny Erbanové.

Se vzrůstající formou Sáblíkové na 1 500 metrů i se sprinterskými výkony Erbanové má právo na takové tvrzení.

Právě s Erbanovou nyní míří na světový šampionát ve sprinterském čtyřboji do Calgary (2x500 m, 2x1 000 m). To je pro kované sprintery jakousi náhradou za to, že při klasickém čtyřboji nemají šanci.

A Erbanová už je kovanou sprinterkou.