Český šampionát často trpí absencí těch nejlepších českých běžců, v Novém Městě na Moravě tomu tak nebývá a pohled do startovní listiny napovídá, že kvalita bude i o víkendu. V ní sice chybí Martin Jakš, ale… „Máme zprávy, že ani on nebude chybět," prozradil ředitel šampionátu Ladislav Slonek na adresu běžce, jenž skončil minulou neděli v letošním ročníku Tour de Ski devatenáctý. Tu dokončil jako jediný z Čechů.

Ten se po rozpačitém úvodu sezony zvedá. „Kdyby mi někdo řekl, že před startem Tour budu ve dvacítce, tak bych byl spokojený. Teď ale vím, že jsem měl na víc. Těším se na další závody," vzkázal. Mistrovství republiky by mělo být kvalitní přípravou na Zlatou lyži, závod Světového poháru, který následuje další víkend.

Návrat Bauera je v nedohlednu

Zdravotní komplikace však nepustí po pádu v přípravě na sezonu dlouhodobou českou jedničku Lukáše Bauera. Návrat do stopy závodníka z Božího Daru je zatím v nedohlednu.

Novoměstští fanoušci se naopak můžou těšit na novoměstské dálkové běžce. Nechybí Jiří Ročárek, který znovu zářil na Jizerské padesátce, ani Jan Šrail, jenž se zúčastnil loňského světového šampionátu ve Švédsku.

Řady místního SK pak rozšířil i sprinter Jan Bartoň.

Přihlásili se i další členové českého reprezentačního týmu Petr Knop a Jakub Gräf z liberecké Dukly nebo plzeňský Aleš Razým. Ten se nedávno stal otcem s bývalou boulařkou Šárkou Sudovou, ale formu letos zatím hledá.

Chybět budou bohužel dvě nejlepší české běžkyně. Evu Vrabcovou Nývltovou už před sezonou skolily vážné zdravotní problémy s přijímáním potravy, karlovarská Petra Nováková kvůli angíně nedokončila Tour de Ski. „Když se za Tour ohlédnu, tak bych řekla, že jsem si vybrala strašně smůly. Hned po příjezdu jsem byla v nemocnici na vyšetření. Mám zánět horních cest dýchacích, do pátku beru antibiotika. Ale cítím se v pohodě, nemám žádné vnější příznaky jako teplotu, bolest v krku a podobně. V klidu to doléčím a pak si zase stoupnu na lyže. Počítám, že na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě už budu startovat," vzkázala.

Hlavními favoritkami budou tak další účastnice Tour de Ski, Sandra Schützová a novoměstská sprinterka Karolína Grohová. Ta už v sezoně dvakrát bodovala ve Světovém poháru.

Mezinárodní účast

I letos bude mít šampionát mezinárodní rozměr. „Přijedou závodníci z Polska a Maďarska," dodává Slonek.

Součástí MČR budou i závody dorostenců, které se po oba dny uskuteční po hlavních závodech.