„Zatím ho ještě nedosahuje,“ tvrdí David Trávníček z agentury Sport Invest, která ji zastupuje. Výš už stojí jen fotbalový gólman Petr Čech, nadnárodní hvězda anglické Chelsea. A desetibojař Roman Šebrle, který si buduje pozici dlouhé roky.

Sáblíková už teď předstihuje Kateřinu Neumannovou, zlatou lyžařskou mámu. Přitom je (zatím) pouze mistryní světa. Teď už také Hvězdou roku Deníku, neboť zvítězila v prvním ročníku ankety sportovních redaktorů našeho listu.

Kateřinu Neumannovou již Sáblíková marketingově předskočila.

 

Týden co týden jsme volili Hvězdu týdne, na základě součtu bodů nám pak vyšel celkový vítěz. Sáblíková. Ač v nepřítomnosti, neboť závodí na evropském šampionátu v Rusku, se může stát už v sobotu také Sportovkyní roku.

Tedy vyhrát nejprestižnější sportovní anketu v zemi. „Mezi těmi pěti mistry světa se snad ani nedá vybrat. Považovala bych to za ohromnou poctu,“ vzkázala.

 

Hvězda roku 2007 Deníku

1. Sáblíková (rychlobruslení) 22 (260/15)
2. Pešek (motorismus) 16 (180/12)
3. Berdych (tenis) 12 (134/11)
4. P. Čech (fotbal) 11,5 (153/17)
5. Bauer (lyžování) 11 (170/4)
6. Záhrobská (lyžování) 11 (158/8)
7. Neumannová (lyžování) 10 (118/5)
8. Vaidišová (tenis) 9 (115/10)
9. Šebrle (atletika) 8,5 (109/4)
10. Špotáková (atletika) 8 (119/8)

 

Trofej by ji posloužila jako trampolína k dalším ziskům, přinesla prémie ze současných kontraktů. Její záře vytryskla na olympiádě v Turíně 2006, kde senzačně sahala na medaili a skončila čtvrtá.

Za dva roky se stala mezinárodním pojmem. „Na světovém reklamním trhu ale prorazí jen velmi těžko, protože ve spojení se sportem tam hraje velkou roli národní hrdost. A individualita jako ona se nemůže vyvést na vlně sounáležitosti s klubem jako třeba Petr Čech,“ tvrdí Roman Němec, viceprezident Asociace českých reklamních agentur (AČRA).

„Jeden partner (pojišťovna Aegon, pozn. red.) ji ale možná použije ve své kampani i mezinárodně,“ dodává Trávníček.

Doma se však Sáblíková prosazuje významně. Z nuly vyskočila na vrchol. Z reklamy zajistila přípravu svého týmu i trenéra, ale také si mohla dovolit radost, už jezdí ve vlastním BMW a chystá koupi bytu.

„Sportovci jsou pozitivně vnímáni. Ale sportovní sláva bývá jen počátečním impulsem. Pak už jsou bráni jako celebrity bez ohledu na obor,“ vysvětluje Němec z AČRA.

Příkladem je Aleš Valenta, olympijský vítěz v akrobatickém lyžování. A také Petr Čech. „Ten získal víc, než je jeho reálná výtěžnost,“ dodává Němec. Navíc sportovec může lépe prezentovat reklamní loga než třeba ještě populárnější herec či zpěvák.

 
 

Hvězdy týdne

4x Sáblíková, Pešek
 
3x Neumannová, Bauer
 
2x Záhrobská, Šafářová,
Vízner/Dlouhý, Vaidišová,
P. Čech, Berdych, Synek
 
1x Verner, Šlesingr, Kratěna, Kůrková-Emmons, Kaňkovský, J. Hlinka, D. Hašek, Šebrle,
Ospalý, Hradílek, Fenin, M. Štěpánek, Janků, Špotáková, Antošová/Vařeková,, Pichrtová, R. Štěpánek, Frintová,
Matějovský, Křížek, Štybar, M. Koukal, Koudelka, Cikl