Nespletla se, v nizozemském Heerenveenu skončila čtvrtá. Ale i cesta k bramborové medaili byla trnitá. „Ať si někdo zkusí nastoupit na dráhu, když skoro dva týdny nemůže startovat a nemůže nic jezdit. Bylo to těžké hned na pětistovce. Jak ta první stovka, tak potom celé kolo," říkala po sobotních dvou disciplínách.

Nad časem 40,95 a 16. místem se mračila. Tak špatně jela pětistovku na Evropě naposledy před čtyřmi lety. „Poslední tři roky ji jezdím na Evropě zhruba za 40,2. Takže když jsem ji teď předvedla za 40,9, naštvalo mě to. Zvlášť potom, co jsem viděla, jaké časy jezdí ostatní."

Na „své" trojce už byla mnohem lepší: v cíli čas 4:03,68 a druhé místo za domácí Ireen Wüstovou.

Po úvodním dni jí nicméně patřila průběžně až 7. příčka. Navíc záda nepřestávala bolet.

„Na trojce bolela hned od začátku. Ale pak mě začaly bolet i nohy a navíc jsem přemýšlela, jestli dojedu de Vriesovou nebo ne, tak jsem na záda nemyslela. Ale poslední dvě kola už bolela hodně."

Patnáctistovky se obávala, po ní však byla spokojena. Vzhledem k tomu, že záda opět nedovolila patřičně odstartovat, byl čas 1:58,68 maximem, ve dvojici porazila i svou kamarádku Claudii Pechsteinovou z Německa a v cíli se právem radovala. Na této trati obsadila 5. místo a před závěrečnou pětkou byla šestá. Od medaile jí v tu chvíli dělilo 9,67 vteřiny. Ale před ní byla její parádní trať 5000 metrů. A tu Sáblíková ovládla. I když je to jen malá náplast na to, že poprvé od roku 2006 zůstala na mistrovství Evropy bez medaile.

Za titulem evropské šampionky od druhé disciplíny suverénně kráčela domácí Ireen Wüstová, která se tak vrátila na evropský trůn po šesti letech. Přitom ještě v úvodu sezony se tolik trápila, vystoupila i z kolotoče Světových pohárů. Před závěrečnou disciplínou už měla prakticky nedostižný náskok.

Spokojena opouštěla Heerenveen další Češka, sprinterka Karolina Erbanová. Počtvrté v řadě ovládla na evropském šampionátu vícebojařek trať 500 metrů, navíc v novém rekordu šampionátu 38,72.

„Start a první stovka byly fakt dobré. A zbytek pětistovky vlastně také, i když pořád si myslím, že v ní mám na víc," vyprávěla později.

Splnila i další úkol od trenéra Nováka a kvalifikovala se na světový šampionát ve čtyřboji. Tam postoupilo čtrnáct nejlepších žen.

Erbanová i navzdory trápení na neoblíbené trojce skončila celkově dvanáctá.