Nizozemští fanoušci v tu chvíli zasypali led plyšáky. „Lidi tu jsou tu prostě úžasní. Tolik plyšáků jsem nikdy nedostala,“ říkala bezprostředně poté.
Ve finálovém podniku Světového poháru v Heerenveenu potvrdila, že právě ona kraluje ženskému rychlobruslení na dlouhých tratích. V závodě na 3000 metrů vyhrála časem 4:03,75 o půl vteřiny před domácí Wüstovou.
V poslední rozjížďce závodu s Němkou Pechsteinovou jela na vítězství. A v cíli si mohla s trenérem Petrem Novákem plácnout a říct si: „Máme ho!“
Co? Ušatý pohár pro vítězku Světového poháru. I když Sáblíková o celkovém triumfu rozhodla už v předposledním startu v italském Baselga di Piné.
Přesto i tentokrát dokázala pokořit další mety.
Poprvé v kariéře dobyla meku rychlobruslení – nizozemský Heerenveen. „Konečně jsem to prokletí zlomila. Už tu příště nebudu mít žádné obavy. Vyzkoušela jsem si, že dokážu vyhrát i tady,“ líčila nadšeně.
Dvacetiletá rychlobruslařka navíc vyhrála seriál Světového poháru na dlouhých tratích s největším bodovým náskokem v historii – o 240 bodů. „Jsem maximálně spokojená. Co k tomu víc dodat?“
V sobotu ještě Sáblíková vybojovala deváté místo na své slabší trati 1500 metrů.
Stejné místo patří závodnici ze Žďáru nad Sázavou i v konečném pořadí Světového poháru této disciplíny.
S letošním ročníkem „svěťáku“ se česká rekordmanka rozloučila časem 1:58,94. Za vítěznou Nizozemkou Paulien van Deutekomovou zaostala o 2,33 sekundy.
Teď už Sáblíkovou čeká poslední vrchol sezony – Nagano. V japonském olympijském městě 6. března odstartuje světový šampionát na jednotlivých tratích.
Na místě navěky spojeném s českým hokejovým zázrakem bude usměvavá šampionka obhajovat dvě zlata z loňska.

Žďárská rychlobruslařka Martina Sáblíková získala stejně jako loni opentlený „ušatý“ pohár za celkové vítězství ve Světovém poháru na dlouhých tratích.